Iran przeprowadził ataki w irackim Kurdystanie

Autor:
ft//now
Źródło:
PAP

Iran przeprowadził w nocy z niedzieli na poniedziałek ataki przy użyciu rakiet i dronów na pozycje kurdyjskich grup opozycyjnych w rejonie miasta Irbil w północnym Iraku. Centralne Dowództwo USA, które nadzoruje amerykańskie operacje wojskowe na Bliskim Wschodzie, potępiło "nielegalne" irańskie uderzenia.

Państwowa iracka agencja informacyjna INA w poniedziałek w nocy poinformowała o irańskim "ostrzale rakietowym i uderzeniach irańskich dronów" przeciwko "trzem irańskim partiom opozycyjnym w Kurdystanie". Demokratyczna Partia Irańskiego Kurdystanu (PDKI) i Partia Irańskiego Kurdystanu Komala potwierdziły ataki, które dotknęły ich instalacje w tym autonomicznym regionie na północy Iraku.

"Korpus Strażników Rewolucji ponownie zbombardował irańskie partie kurdyjskie" - poinformował wydział antyterrorystyczny irackiego Kurdystanu, którego komunikat cytuje AFP.

Centralne Dowództwo USA, które nadzoruje amerykańskie operacje wojskowe na Bliskim Wschodzie, potępiło "nielegalne" irańskie uderzenia w pobliżu Irbilu. - Takie masowe i nielegalne ataki narażają ludność cywilną na niebezpieczeństwo, naruszają suwerenność Iraku i zagrażają ciężko wywalczonemu bezpieczeństwu i stabilności Iraku i Bliskiego Wschodu - oświadczył dowódca Centralnego Dowództwa Stanów Zjednoczonych Michael Kurilla.

Wstępne raporty nie podawały, czy uderzenie spowodowało ofiary śmiertelne.

KurdowiePAP

Iran oskarża Kurdów o podsycanie zamieszek

Teheran oskarża kurdyjsko-irańskie grupy opozycyjne z siedzibą w północnym Iraku o podsycanie zamieszek w kraju i nasilił swoje ataki od czasu rozpoczęcia protestów.

Przez Iran przetaczają się największe od lat protesty, które rozpoczęły się we wrześniu po śmierci młodej Kurdyjki Mahsy Amini, która została zatrzymana przez policję obyczajową z powodu "lekceważącego podejścia" do zasad ubioru, który obowiązuje kobiety w Iranie, wskutek czego w niewyjaśnionych do dziś okolicznościach zmarła na komisariacie.

Do ataków dochodzi niecały tydzień po podobnym incydencie, kiedy Iran zaatakował obszary wzdłuż granicy, co spowodowało śmierć co najmniej jednej osoby.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ft//now

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości