ISW: rosyjscy żołnierze "w stanie wojny" z własnymi dowódcami

Źródło:
PAP
Szturm ukraińskich żołnierzy pod Bachmutem. Nagranie z drona
Szturm ukraińskich żołnierzy pod Bachmutem. Nagranie z drona 3rd assault brigade / Ukrainian Armed Forces Press
wideo 2/23
Szturm ukraińskich żołnierzy pod Bachmutem. Nagranie z drona 3rd assault brigade / Ukrainian Armed Forces Press

Niedobór uzbrojenia i sprzętu wojskowego, a także niski poziom morale pozostają głównymi problemami rosyjskich sił inwazyjnych walczących w Ukrainie - ocenia w najnowszej analizie amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW). "Na niektórych odcinkach frontu żołnierze agresora wręcz przyznają, że są 'w stanie wojny' ze swoimi dowódcami" - dodaje think tank.

Według ISW doniesienia na temat braków poszczególnych rodzajów broni napływają z różnych kierunków operacyjnych i dotyczą m.in. lekkich pojazdów opancerzonych i łodzi, dział artyleryjskich oraz haubic.

"Słabą stroną najeźdźców jest również mentalność dowódców, którzy nakładają na swoich podwładnych kary za najdrobniejsze wykroczenia, w tym administracyjne. Wszystkie te czynniki powodują, że morale w rosyjskiej armii systematycznie się obniża" - przekazał think tank, powołując się na tzw. "blogerów wojskowych" z Rosji, popierających inwazję zbrojną i politykę Kremla.

ZOBACZ TEŻ: Atak na Ukrainę. Relacja na żywo w tvn24.pl

Czas "działa na korzyść agresora"

Z drugiej strony - jak ocenia ISW - na korzyść agresora działa czas. Impas na froncie, po części wynikający z opóźnień w dostarczaniu Ukrainie wsparcia militarnego z Zachodu, umożliwia Rosjanom wyciąganie wniosków z wcześniejszych błędów i skuteczną modyfikację taktyki nawet mimo systemowych problemów w armii.

Rosyjscy żołnierze. Zdjęcie ilustracyjne mil.ru

Lokalne sukcesy sił ukraińskich

Ośrodek analityczny potwierdził, że ukraińskie wojska odniosły w niedzielę i poniedziałek lokalne sukcesy w pobliżu miejscowości Robotyne i Mała Tokmaczka w obwodzie zaporoskim, natomiast próby rosyjskich kontrataków na tym obszarze zakończyły się niepowodzeniem. W tym kontekście ISW przypomniał swoje wcześniejsze oceny, że ewentualne przełamanie przez Ukraińców linii obronnych wroga pod Robotynem może umożliwić im przejście do natarcia na mniej zaminowanych terenach.

Od pierwszych dni czerwca w obwodach zaporoskim i donieckim na południu i wschodzie kraju trwa kontrofensywa przeciwko rosyjskim wojskom. Ukraińska armia, która musi pokonywać wielowarstwowe linie fortyfikacji przeciwnika, w tym pola minowe, odnotowała jak dotąd ograniczone sukcesy.

Władze w Kijowie potwierdziły odzyskanie kontroli nad około 10 miejscowościami, głównie na zachodzie regionu donieckiego. 

Autorka/Autor:tas / prpb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Tagi:
Raporty: