Najpierw Uzbekistan, później Indonezja. Xi Jinping może dwukrotnie spotkać się jesienią z Władimirem Putinem

Aktualizacja:
Źródło:
PAP
Spotkanie prezydentów Rosji i Indonezji. Nagranie archiwalne
Spotkanie prezydentów Rosji i Indonezji. Nagranie archiwalne Reuters
wideo 2/4
Spotkanie prezydentów Rosji i Indonezji. Nagranie archiwalne Reuters

Przywódca Chin Xi Jinping w połowie września może wziąć udział w szczycie Szanghajskiej Organizacji Współpracy w Uzbekistanie, gdzie spotka się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem - poinformował w piątek dziennik "Wall Street Journal". W rozmowie z agencją Reutera doradca prezydenta Indonezji podał, że Xi Jinping i Putin wezmą udział w szczycie państw G20, który w listopadzie odbędzie się na indonezyjskiej wyspie Bali.

Decyzja o osobistym uczestnictwie Xi Jinpinga w spotkaniu w Samarkandzie w Uzbekistanie zapadła w kontekście niedawnej wizyty przewodniczącej Izby Reprezentantów Kongresu USA Nancy Pelosi na Tajwanie, uznawanym przez chińskie władze za integralną część ich kraju. Pekin postrzega podróż Pelosi jako przejaw narastającej presji Zachodu na Chiny - poinformował w piątkowej publikacji amerykański dziennik "Wall Street Journal".

Xi może w Uzbekistanie przeprowadzić rozmowy także z przywódcami Indii, Pakistanu i Turcji. Chiński lider po raz ostatni opuścił kraj ponad dwa i pół roku temu, gdy odwiedził Birmę. Plany dotyczące późniejszych wizyt pokrzyżowała pandemia COVID -19.

Władimir Putin Xi Jinping spotkali się 4 lutego w Pekinie kremlin.ru

Przejaw "silnych więzi"

Również w piątek doradca prezydenta Indonezji Andi Widjajanto, cytowany przez agencję Reutera, poinformował, że Xi i Putin będą uczestniczyli w szczycie państw G20, który w listopadzie odbędzie się na indonezyjskiej wyspie Bali. Jak podkreślił "Wall Street Journal", wcześniejsze spotkanie chińskiego lidera z Putinem w Samarkandzie, przed rozmowami m.in. z prezydentem USA Joe Bidenem na forum G20, byłoby przejawem "silnych więzi" łączących Pekin i Moskwę.

Szczyt w Uzbekistanie to dla Xi także szansa na dokonanie postępu w napiętych relacjach z Indiami, z którymi Chiny dzielą długą i pełną spornych odcinków granicę w Himalajach - oznajmił amerykański dziennik.

Szanghajska Organizacja Współpracy została utworzona w 2001 roku przez Chiny, Rosję, Kazachstan, Tadżykistan, Kirgistan i Uzbekistan. W 2017 roku do SzOW dołączyły Indie i Pakistan. Status obserwatora w SzOW posiadają obecnie Białoruś, Mongolia, Afganistan i Iran, który jeszcze w tym roku może uzyskać pełnoprawne członkostwo w tej organizacji. 

Putin składa wizytę w Iranie
Putin składa wizytę w Iranie Reuters

Presja państw Zachodu

Agencja podała, że ministerstwo spraw zagranicznych Chin nie odpowiedziało na prośbę o komentarz w sprawie ewentualnego spotkania Xi z Putinem w czasie szczytu G20, natomiast rosyjski urzędnik potwierdził plan Putina, zakładający jego obecność w tym wydarzeniu.

Indonezja spotkała się z presją państw Zachodu, nalegających na wycofanie zaproszenia wysłanego Putinowi w związku z inwazją jego kraju na Ukrainę. Organizator szczytu zaprosił również prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, który w czerwcu zaznaczył, że jego udział w spotkaniu zależeć będzie od składu jego uczestników oraz od sytuacji w sferze bezpieczeństwa.

Prezydent Widodo przyznał w tym tygodniu, że zarówno Rosja, jak i Ukraina zaakceptowały rolę Indonezji jako "pomostu pokoju".

Autorka/Autor:tas/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: kremlin.ru

Tagi:
Raporty: