Uczestniczki wyborów miss złożyły skargę. "Kazano mi zdjąć ubranie. Byłam w szoku"

Źródło:
CNN, Reuters, Detikhot

Sześć uczestniczek konkursu mającego wyłonić reprezentantkę Indonezji na 72. edycję imprezy Miss Universe, oskarża organizatorów o molestowanie seksualne - informuje CNN. W złożonej w poniedziałek skardze kobiety twierdzą, że były zmuszane do rozbierania się oraz pozowania do zdjęć topless.

Jak przekazała CNN Indonesia Mellisa Anggraini, prawniczka reprezentująca sześć uczestniczek MUID, kobiety złożyły w poniedziałek na policji skargę w związku z molestowaniem, którego mieli się dopuścić organizatorzy konkursu piękności Miss Universe Indonesia. Zgodnie z relacją kobiet, miały one zostać zmuszone do rozebrania się i poddania się kontroli ciał stwierdzającej obecność blizn, cellulitu i tatuaży. W czasie trwania tych inspekcji w pomieszczeniu obecnych miało być około 20 osób, w tym mężczyźni.

ZOBACZ TEŻ: Była miss miała zmuszać kobiety do niewolniczej pracy, znęcać się nad nimi i torturować

Uczestniczki wyborów miss oskarżają organizatorów o molestowanie seksualne

- Kazano mi zdjąć ubranie i górną bieliznę. Byłam w szoku. W pokoju było ciasno, było w nim wielu ludzi, w tym kilku mężczyzn - relacjonuje jedna z uczestniczek MIUD, cytowana przez lokalny portal Detikhot. Kobieta dodaje, że usiłowała wówczas "zakryć górną część ciała". W odpowiedzi miała jednak zostać zapytana, jak przy takim zachowaniu "chce być wysyłana na zagraniczne zawody". - Bałam się, że (ewentualna odmowa - red.) będzie miała wpływ na ocenę - kontynuuje.

Jak informuje Reuters, inna uczestniczka, której personalia i wizerunek zostały utajnione, przekazała podczas konferencji prasowej relacjonowanej przez stację Kompas TV, że została poproszona o pozowanie do zdjęć w nieodpowiednich pozach, w tym z rozchylonymi nogami. - Czułam się wtedy, jakby ktoś mnie podglądał, byłam bardzo zdezorientowana i czułam się niekomfortowo - wyznała.

Rzecznik prasowy policji w Dżakarcie Trunoyudo Wisnu Andiko potwierdził agencji złożenie przez uczestniczki MUID skargi. Dodał, że w związku z jej treścią przeprowadzone zostanie dochodzenie. Tymczasem w przesłanym stacji CNN oświadczeniu organizacja Miss Universe przyznała, że jest świadoma zarzutów postawionych swojemu franczyzobiorcy Miss Universe Indonesia. W treści komunikatu dodano, że zarzuty te traktowane są przez nią "bardzo poważnie", a "zapewnienie kobietom bezpiecznego miejsca jest najwyższym priorytetem".

Zorganizowany w dniach 29 lipca - 3 sierpnia w Dżakarcie konkurs Miss Universe Indonesia miał na celu wyłonienie reprezentantki Indonezji na nadchodzącą, 72. edycję imprezy Miss Universe. Ta ma się odbyć 18 listopada w Salwadorze.

ZOBACZ TEŻ: Transpłciowa modelka została Miss Holandii. Po zwycięstwie wylała się na nią nienawiść

Autorka/Autor:jdw//am

Źródło: CNN, Reuters, Detikhot

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock