TVN24 | Świat

Na morzu spędzili miesiące. Najliczniejsza od pięciu lat grupa Rohindżów dotarła do Indonezji

TVN24 | Świat

Autor:
pp/kg
Źródło:
BBC, PAP

W poniedziałek rano do wybrzeży Indonezji przybiło prawie trzystu Rohindżów, przedstawicieli mniejszości muzułmańskiej prześladowanej w Birmie - poinformowały lokalne władze. To największa grupa, która dopłynęła do tego kraju od kilku lat. Na morzu mieli znajdować się od około sześciu miesięcy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Grupę migrantów dostrzegli na morzu okoliczni mieszkańcy, którzy pomogli im przedostać się na brzeg na północnym wybrzeżu Sumatry, niedaleko miasta Lhokseumawe.

- Widzieliśmy łódź płynącą w kierunku wybrzeża w Ujong Blang i pomogliśmy im zejść na brzeg w bezpiecznym miejscu - powiedział przedstawiciel lokalnych władz. Jak podaje BBC, na morzu mieli znajdować się od około sześciu miesięcy.

- Uchodźcy wypłynęli z południowego Bangladeszu pod koniec marca lub na początku kwietnia, udając się do Malezji - powiedziała Chris Lewa, dyrektor projektu Arakan, pozarządowej organizacji zajmującej się Rohindżami.

Lewa przekazała także, że uchodźcy mogli być przez pewien czas przetrzymywani na morzu jako zakładnicy przez handlarzy żądających pieniędzy.

W grupie było 181 kobiet, 102 mężczyzn i 14 dzieci. Jeden mężczyzna był chory i został przewieziony do szpitala. Wszyscy zostaną poddani testom na obecność koronawirusa.

Następnie miejscowe władze poszukają dogodnego miejsca na przyjęcie uchodźców. Wielu mieszkańców stara się im pomóc. - Jesteśmy zaniepokojeni ich stanem - powiedziała jedna z mieszkanek, Aisyah, Agencji Reutera. - Oni potrzebują pomocy w imię człowieczeństwa. To ludzie tacy jak my - dodała.

Najliczniejsza grupa Rohindżów, która przedostała się do Indonezji od 2015 roku

Według lokalnych władz, jest to najliczniejsza grupa Rohindżów, która przedostała się do Indonezji od 2015 roku. W Birmie mniejszości tej odmawia się obywatelstwa. Rohindżowie borykają się z surowymi ograniczeniami przemieszczania się i brakiem dostępu do opieki zdrowotnej.

W czerwcu około stu Rohindżów, głównie kobiet i dzieci, przybyło w ten sam rejon wybrzeża Indonezji co ich rodacy w poniedziałek.

Blisko milion Rohindżów żyje w obozach dla uchodźców w Bangladeszu

Prawie milion Rohindżów żyje obecnie w bardzo trudnych warunkach w obozach dla uchodźców w Bangladeszu, gdzie przemytnicy szukają kandydatów do dalszej przeprawy - pisze AFP.

Indonezja i Malezja, zamieszkane w większości przez muzułmanów, są docelowymi miejscami dla Rohindżów, uciekających przed prześladowaniami i przemocą w głównie buddyjskiej Birmie. Jednak w następstwie pandemii COVID-19 kilka krajów w regionie, w tym Malezja, zaostrzyło kontrole na morzu i uniemożliwiło Rohindżom schodzenie na ląd.

Autor:pp/kg

Źródło: BBC, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości