Chińskie firmy telekomunikacyjne Huawei i ZTE stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa USA - uznała jedna z komisji Kongresu USA. Politycy chcą uniemożliwić Chińczykom przeprowadzania fuzji i kupowania firm na terenie Stanów Zjednoczonych.
Komisja Izby Reprezentantów ds. Wywiadu oznajmiła, że wydała swoje zalecenie po śledztwie, podczas którego obie chińskie firmy "nie rozwiały obaw" o ich powiązania z chińskim rządem i wojskiem.
Groźni Chińczycy "Nie można zaufać Huawei i ZTE, że są wolne od wpływów obcego państwa i tym samym nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych" - napisano w raporcie ze śledztwa.
Cały dokument ma być, jak podają media, "bardzo krytyczny" względem obu chińskich firm. "Chiny mają możliwości i motyw, aby wykorzystać swoje firmy telekomunikacyjne w szkodliwych celach" - twierdzą politycy amerykańscy.
Najbardziej bezpośredni był przewodniczący komisji z ramienia republikanów, Mike Rogers. - Jeśli byłbym zarządcą amerykańskiej firmy i spojrzałbym na Huawei, poszukałbym innego dostawcy, jeśli cenię swoją własność intelektualną, dbam o prywatność swoich klientów i troszczę się o bezpieczeństwo narodowe USA - stwierdził Rogers.
Polityka a gospodarka
Obie chińskie firmy zdecydowanie zaprzeczyły oskarżeniom o powiązanie z wojskiem i władzami. Ich przedstawiciele twierdzą, że kongresmeni oparli swoje tezy o "uprzedzenia". Podobnie sprawę skomentowało chińskie MSZ, które wezwało USA do "odłożenia uprzedzeń na bok".
- Sugerowanie, że produkty Huawei są w jakiś sposób wyjątkowo podatne na ataki cybernetyczne, jest ignorowaniem praw techniki i ekonomii. Sprowadza także ryzyko na miejsca pracy w USA i rozwój technologiczny kraju, w żaden sposób nie poprawiając jego bezpieczeństwa - stwierdził wiceprezydent Huawei William Plummer, dając do zrozumienia, że ataki na jego firmę są "politycznie motywowane" Podejrzane powiązania
Obie chińskie firmy są na celowniku amerykańskich władz nie od dzisiaj. Huawei budzi zastrzeżenia między innymi dlatego, że założył ją w 1987 roku Ren Zhengfei, były oficer w Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. Z powodu licznych podejrzeń, że firma ma niejawne powiązania w wojsku i pomaga w szpiegostwie, amerykańskie władze zablokowały w tym roku zakupienie przez Huawei firmy komputerowej 3Leaf Systems.
Firma ZTE również znalazła się na cenzurowanym w USA w tym roku. We wrześniu kongres zajął się doniesieniami, jakoby Chińczycy montowali w swoich produktach elektronicznych specjalne "furtki", za pomocą których można prowadzić działalność szpiegowską. Wcześniej ZTE oskarżono o sprzedanie produkowanego w USA sprzętu do Iranu, co było naruszeniem sankcji nałożonych na ten kraj. Z tego powodu amerykański gigant telekomunikacyjny Cisco zerwał współpracę z Chińczykami.
Autor: mk\mtom / Źródło: BBC News
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY SA)