W Hongkongu ruszył proces 90-letniego kardynała, który wspierał antyrządowe protesty

Źródło:
PAP
Kardynał Joseph Zen jest jedną z sześciu osób oskarżonych w sprawie funduszu pomocowego
Kardynał Joseph Zen jest jedną z sześciu osób oskarżonych w sprawie funduszu pomocowegoReuters Archive
wideo 2/3
Kardynał Joseph Zen jest jedną z sześciu osób oskarżonych w sprawie funduszu pomocowegoReuters Archive

W Hongkongu rozpoczął się proces osób, którym zrzuca się nieprawidłowości przy prowadzeniu funduszu pomocy dla uczestników masowych antyrządowych protestów z 2019 roku - podały lokalne media. Wśród sześciu oskarżonych jest 90-letniego kardynał Joseph Zen.

Oprócz Josepha Zena, emerytowanego biskupa Hongkongu, na ławie oskarżonych są byłe deputowane miejscowego parlamentu Margaret Ng i Cyd Ho, znana piosenkarka Denise Ho, a także aktywiści Hui Po-keung i Sze Ching-wee. Formalnie oskarżeni są o nieprawidłową rejestrację funduszu pomocy prawnej i finansowej dla aresztowanych przez władze uczestników masowych protestów z 2019 roku przeciwko zacieśnianiu kontroli nad Hongkongiem przez komunistyczne władze Chin. Nie przyznają się do winy.

Według publicznej stacji RTHK oskarżonym grozi grzywna w wysokości 10 tys. dolarów hongkońskich (6,3 tys. zł). Choć to znacznie mniejsza kara niż w wielu innych sprawach związanych z protestami, część ekspertów ocenia działania przeciwko katolickiemu duchownemu i pięciorgu wpływowym działaczom jako proces pokazowy, mający zastraszyć innych aktywistów.

Kardynał Zen jest głośnym krytykiem komunistycznych władz Chin oraz zawartego przez Pekin i Watykan porozumienia w sprawie ordynacji biskupów. Stolica Apostolska wyrażała zaniepokojenie z powodu jego aresztowania w maju. Zen został potem zwolniony za kaucją.

Autorka/Autor:ft\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: