TVN24 | Świat

Holenderska policja zatrzymała mężczyznę, który planował zabić premiera Marka Ruttego i królową Maksimę

TVN24 | Świat

Autor:
mart/kab
Źródło:
PAP

Mężczyzna tureckiego pochodzenia planował zabójstwo premiera Marka Ruttego - poinformowała holenderska prokuratura. 22-latek został zatrzymany. "Chcę stworzyć grupę, która będzie strzelać do poważnych ludzi" – cytuje młodego mężczyznę dziennik "Algemeen Dagblad".

Yavuz O. informował o swoich planach już w grudniu 2020 roku. Wymieniał się informacjami na grupie "Wolność bez munduru", którą założył w komunikatorze Telegram.

Szukał broni i omawiał plany

"Chcę stworzyć grupę, która będzie strzelać do poważnych ludzi" – cytuje młodego mężczyznę dziennik "Algemeen Dagblad". Z treści korespondencji, którą ujawniła gazeta, wynika, że planował zabicie premiera, królowej oraz atak na parlament.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Prokuratura poinformowała, że Yavuz O. "aktywnie szukał broni, a także spotykał się z innymi członkami grupy z komunikatora, aby omawiać swoje plany". Rzecznik prokuratury nie informuje kiedy doszło do zatrzymania, wskazuje jednak, że śledztwo nie jest jeszcze zakończone i możliwe są dalsze zatrzymania.

Aresztowania za plany ataku

We wtorek sąd w Hadze skazał 43-letniego Erika van Z. na karę pięciu miesięcy więzienia za grożenie śmiercią byłej minister spraw zagranicznych Sigrid Kaag. Mężczyzna groził wcześniej śmiercią ministrowi zdrowia Hugo de Jongemu.

Aresztowani pod koniec września za przygotowywanie ataku terrorystycznego w Niderlandach młodzi Holendrzy arabskiego pochodzenia również chcieli zabić premiera, a także lidera największego ugrupowania opozycyjnego w parlamencie Geerta Wildersa. Natomiast kilka tygodni temu media informowały, że marokańska mafia narkotykowa planuje zamach na premiera Ruttego. W konsekwencji szef rządu otrzymał dodatkową ochronę.

W ubiegłym tygodniu rząd poinformował, że w budżecie ministerstwa sprawiedliwości i bezpieczeństwa zarezerwowano dodatkowe środki na wzmocnienie ochrony polityków.

Autor:mart/kab

Źródło: PAP