Nowy rząd Holandii tworzą partie, które rządzą krajem już od ponad czterech lat. Są to: liberałowie (VVD), chadecja (CDA), konserwatywna chadecja (CU) oraz socjalliberalna D66.
Nowy gabinet, którego skład został ogłoszony pod koniec grudnia, w sobotę spotkał się po raz pierwszy, choć jeszcze nieformalnie.
OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO
Rutte rządzi w Holandii od 2010 roku- Zaczynamy wspólnie nową przygodę – powiedział w sobotę dziennikarzom premier. Rutte pokieruje pracami rady ministrów po raz czwarty, dlatego też media określają jego rząd jako "Rutte IV". Szef liberałów rządzi Holandią od 2010 roku.
W styczniu 2021 r. do dymisji podał się jego ówczesny gabinet w wyniku "bezprecedensowego naruszenia zasad praworządności" w związku z tak zwaną aferą zasiłkową. Według raportu specjalnej komisji parlamentarnej władze skarbowe w latach 2012-2019 - mimo nadzoru rządu - bezpodstawnie wszczynały postępowania o wyłudzenia wobec ok. 10 tys. rodzin pobierających zasiłki na dzieci. W rezultacie rodziny te musiały zwrócić tysiące euro, co wiele z nich doprowadziło do finansowej ruiny.
W wyborach parlamentarnych, które odbyły się w marcu 2021 r., partie tworzące koalicję uzyskały niewielką większość w izbie niższej parlamentu (Tweede Kamer), ale do powstania rządu nie doszło z powodu braku porozumienia między ugrupowaniami. Porozumienie udało się osiągnąć dopiero w połowie grudnia.
"Wyborca zagwarantował większość partiom koalicyjnym, ale miesiącami szukały one innych rozwiązań" – mówił Hans van Soest, komentator polityczny dziennika "Algemeen Dagblad".
Jego zdaniem dopiero, gdy na horyzoncie pojawiła się groźna przedterminowych wyborów, liderzy ugrupowań usiedli do rzeczowych negocjacji.
Autorka/Autor: pp/adso
Źródło: PAP