Na rynku pojawiło się zabójcze ecstasy, wydano czerwony alert. "Absolutnie nie zażywaj tej tabletki"

Źródło:
PAP, tvn24.pl
Z Holandii zamiast butów przyjechały narkotyki
Z Holandii zamiast butów przyjechały narkotykiCBŚP
wideo 2/7
Z Holandii zamiast butów przyjechały narkotykiCBŚP

W Holandii pojawiły się tabletki ecstasy o śmiertelnym stężeniu półsyntetycznej substancji psychoaktywnej MDMA - ostrzegł w piątek instytut zdrowia Trimbos, który wystosował w związku z tym czerwony alert.

Tabletki ecstasy zawierają określoną ilość MDMA, substancji psychoaktywnej, która wywołuje stany euforyczne i psychodeliczne. Zbyt duża ilość MDMA może prowadzić do przegrzania organizmu. Instytut Trimbos ostrzega, że wówczas istnieje ryzyko niewydolności takich narządów, jak nerki i wątroba, co może doprowadzić do śmierci.

Czerwony alert

Pojawienie się groźnych narkotyków o podwyższonej ilości MDMA stwierdzono w ostatnich tygodniach i z tego powodu Trimbos wystosował tak zwany czerwony alert. Instytut precyzuje, że chodzi o "wydłużoną beżowo-złotą pigułkę z logo Audi".

"Przeciętna pigułka ecstasy zawiera około 136 miligramów MDMA, natomiast na rynku oferowane są tabletki zawierające ponad 300 miligramów" – czytamy w komunikacie.

"Przyjęcie takiej ilości MDMA może zagrażać życiu. Absolutnie nie zażywaj tej tabletki. Jeśli ktoś przyjął wspomnianą tabletkę i doświadcza poważnych objawów, powinien jak najszybciej otrzymać pomoc medyczną" - napisano we wpisie instytutu.

Jak wynika z badań przeprowadzonych dla programu EenVandaag, emitowanego w telewizji publicznej, co piąty uczestnik letnich festiwali muzycznych przyznaje, że spożywa podczas nich narkotyki, najczęściej ecstasy.

Autorka/Autor:momo

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Couperfield/Shutterstock