Kanadyjski okręt przepłynął Cieśniną Tajwańską. "Ponieważ jest najkrótszą trasą"


Drugi raz w ciągu trzech miesięcy kanadyjski okręt wojenny przepłynął Cieśniną Tajwańską oddzielającą Chiny kontynentalne od Tajwanu.

Kanadyjska fregata HMCS Ottawa przebywała w cieśninie w poniedziałek i wtorek. "Ta trasa została wybrana, ponieważ jest najkrótszą bezpośrednią trasą pomiędzy (obszarami) działań, które polegają na monitorowaniu przestrzegania sankcji Rady Bezpieczeństwa ONZ a zadaniami w Azji Południowo-Wschodniej" - przekazało kanadyjskie ministerstwo obrony.

"Królewska Kanadyjska Marynarka Wojenna nie prowadzi tak zwanych operacji swobody żeglugi, mających przeciwstawić się roszczeniom terytorialnym innych państw, a rejs odbył się w zgodzie z prawem międzynarodowym, w tym z Konwencją Narodów Zjednoczonych o prawie morza" - napisano w komunikacie.

Gdy w czerwcu cieśniną przepłynęły dwa inne kanadyjskie okręty, władze tego kraju również podkreślały, że o wyborze trasy zadecydowały względy logistyczne, a celem rejsu nie było "wysyłanie jakiegokolwiek komunikatu".

Komunistyczne władze ChRL, które uznają Tajwan za zbuntowaną prowincję "jednych Chin", sprzeciwiają się przepływom zagranicznych okrętów w cieśninie. Wielokrotnie krytykowały za to USA, a w kwietniu protestowały przeciwko wysłaniu tam fregaty przez Francję.

Okręty marynarki wojennej USA regularnie przepływają Cieśniną Tajwańską od lipca 2018 roku, co władze amerykańskie określają jako operacje swobody żeglugi. Według komentatorów są one odbierane w Tajpej jako sygnały poparcia w czasie nasilonych napięć w jego stosunkach z Pekinem, szczególnie w kontekście zaplanowanych na początek 2020 roku wyborów parlamentarnych i prezydenckich na wyspie.

Cieśnina Tajwańska

Kiepskie stosunki

Operacje w Cieśninie Tajwańskiej przypadają na okres znacznego pogorszenia się relacji chińsko-kanadyjskich. Stosunki są napięte od grudnia 2018 roku, gdy w Kanadzie, na wniosek władz USA, aresztowano wiceprezes i córkę założyciela koncernu Huawei Meng Wanzhou.

Wkrótce w Chinach zatrzymano dwóch obywateli Kanady, Michaela Kovriga i Michaela Spavora, którym następnie postawiono zarzuty szpiegostwa. Zostało to powszechnie uznane za odwet za zatrzymanie Meng. Pekin skazał również innego Kanadyjczyka na karę śmierci za przemyt narkotyków i wstrzymał import kanadyjskich produktów mięsnych oraz nasion rzepaku. Jednak ostatnio oba kraje wysłały nowych ambasadorów, co może sygnalizować ocieplenie relacji.

HMCS Ottawa (na pierwszym planie) przepłynął Cieśninę TajwańskąUS Navy

Autor: mtom/kwoj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: US Navy

Pozostałe wiadomości