Zbuntowane zakonnice wykluczone z Kościoła

Źródło:
PAP
Rośnie w Polsce liczba osób niewierzących. Zwłaszcza młodzi rekordowo szybko odchodzą od Kościoła
Rośnie w Polsce liczba osób niewierzących. Zwłaszcza młodzi rekordowo szybko odchodzą od KościołaGrzegorz Jarecki/Fakty po Południu TVN24
wideo 2/2
Rośnie w Polsce liczba osób niewierzących. Zwłaszcza młodzi rekordowo szybko odchodzą od KościołaGrzegorz Jarecki/Fakty po Południu TVN24

Arcybiskup Burgos Mario Iceta w sobotę ogłosił nałożenie ekskomuniki na grupę zbuntowanych sióstr z zakonu Ubogich Sióstr Świętej Klary w miejscowości Belorado na północy Hiszpanii. Konflikt między klaryskami a archidiecezją dotyczy między innymi nieuznawania przez zakonnice postawień Soboru Watykańskiego II.

Decyzja hierarchy wieńczy trwający od ponad roku konflikt między władzami kościelnymi a 10 oskarżonymi o schizmę zakonnicami, które odmówiły stawienia się przed sądem kościelnym.

Abp Mario Iceta przekazał, że wraz z dokumentem potwierdzającym ekskomunikę wydano również dekret o wydaleniu sióstr ze stanu duchownego. W świetle tych decyzji - podkreślił hierarcha - klaryski będą musiały opuścić klasztor w Belorado i zastąpią je inne zakonnice.

Władze hiszpańskiej archidiecezji podały w komunikacie, że wykluczenie zbuntowanych zakonnic wynikało m.in. z faktu, że odmawiały uznania jurysdykcji sądu kościelnego.

Ubogie Siostry Świętej KlaryTomas Alonso/Europa Press/Getty Images

Konflikt o kościelne reformy

Konflikt pomiędzy klaryskami z Belorado a miejscową archidiecezją dotyczył m.in. zarządzania kościelnymi nieruchomościami, a także postawy zakonnic, które negują postanowienia Soboru Watykańskiego II z lat 1962-1965, wprowadzone, by zreformować i uwspółcześnić Kościół. W maju klaryski opublikowały swoje stanowisko w sprawie konfliktu z władzami kościelnymi. W dokumencie zatytułowanym "Manifest katolicki" przekazały, że nie uznają zwierzchnictwa lokalnego biskupa ani papieża Franciszka. Za ostatniego legalnego przywódcę Kościoła katolickiego uznają zmarłego w 1958 r. papieża Piusa XII.

Autorka/Autor:mp/ft

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Tomas Alonso/Europa Press/Getty Images