Zasądzono konfiskatę domu byłego premiera Katalonii


Hiszpański Trybunał Obrachunkowy (TC) zasądził we wtorek wieczorem konfiskatę domu byłego premiera Katalonii Artura Masa. Orzeczenie ma związek z organizacją przez polityka referendum niepodległościowego w tym regionie w 2014 roku.

Przejęcie domu byłego premiera Katalonii, usytuowanego przy barcelońskiej ulicy Tuset, ma służyć pokryciu kaucji opiewającej na 5,2 miliona euro, jaką TC nałożył we wrześniu na organizatorów nieuznawanego przez Madryt referendum niepodległościowego w Katalonii. Plebiscyt, o charakterze konsultacyjnym, odbył się 9 listopada 2014 roku.

Trybunał Obrachunkowy nakazał też we wtorek przejęcie przez państwo połowy domów należących do najbliższych współpracowników Masa w okresie organizacji referendum: Francesca Homsa, Irenę Rigau, a także Joanę Ortegę.

W październiku Artur Mas ujawnił, że wpłacił ponad 2,2 miliony euro na konto TC. Polityk poprosił wówczas o wydłużenie terminu spłaty pozostałej kwoty grzywny – 3 milionów euro – zasądzonej mu we wrześniu z tytułu organizacji referendum z 2014 roku.

Ponad pięć milionów euro grzywny

25 września TC orzekł 5,2 miliona euro grzywny dla Artura Masa za organizację plebiscytu niepodległościowego. Trybunał wyjaśnił wtedy, iż ukaranie polityka wynika z faktu, że jako ówczesny premier Katalonii podjął on ostateczną decyzję o organizacji referendum, które nie było uznane przez Madryt, obciążając w sposób bezprawny finanse publiczne.

Równocześnie TC orzekł, że w sytuacji, gdy Mas nie pokryje kary, zostanie ona ściągnięta od jego ośmiu podwładnych, z czego jako najbardziej zaangażowanych w plebiscyt uznano Homsa, Rigau i Ortegę. Zostali oni zobowiązani do wpłaty na rzecz hiszpańskiego ministerstwa finansów kar oscylujących pomiędzy 839 tysięcy a 3 milionami euro.

Zorganizował referendum

W marcu w związku z plebiscytem z 2014 roku Artur Mas został skazany za niepodporządkowanie się prawu na pozbawienie części praw obywatelskich przez okres 2 lat, tracąc między innymi prawo do piastowania stanowisk publicznych.

9 listopada 2014 roku zwolennicy oderwania się Katalonii od Hiszpanii przeprowadzili niewiążące referendum w tej sprawie. Według katalońskich władz za niepodległością opowiedziało się ponad 80 procent uczestników plebiscytu. Udział w tym głosowaniu wzięło jednak tylko 2 miliony osób spośród 5,4 miliona uprawnionych.

Autor: pk/adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipeda (CC BY-SA 2.0) | Convergència Democràtica de Catalunya

Tagi:
Raporty: