Hiszpania odpowiada na działania reżimu w Pjongjangu


Ministerstwo spraw zagranicznych Hiszpanii poinformowało, że poprosiło ambasadora Korei Północnej o opuszczenie tego kraju przed końcem września. Powodem jest rozwijanie przez reżim w Pjongjangu programu atomowego mimo sprzeciwu społeczności międzynarodowej.

"Ambasador Korei Północnej (Kim Hiok Czhol) został dziś (w poniedziałek) wezwany (do siedziby hiszpańskiego MSZ), gdzie został poinformowany o uznaniu go za persona non grata, musi więc przerwać wykonywanie swoich obowiązków i opuścić kraj przed 30 września" - poinformował w komunikacie resort hiszpańskiej dyplomacji.

Pod koniec sierpnia hiszpańskie MSZ wezwało ambasadora Korei Północnej w Hiszpanii, by zdecydowanie potępić przeprowadzone przez Pjongjang testy broni nuklearnej i rakiet balistycznych oraz by zażądać redukcji liczby dyplomatów z Korei Północnej w Madrycie.

Nowe restrykcje wobec Pjongjangu

W zeszłym tygodniu Rada Bezpieczeństwa ONZ jednomyślnie przyjęła przygotowaną przez Stany Zjednoczone rezolucję w sprawie nowych, ostrzejszych sankcji przeciwko Korei Północnej w reakcji na przeprowadzoną przez ten kraj 3 września kolejną eksplozję nuklearną.

Nowe restrykcje przewidują między innymi wprowadzenie limitu na dostawy ropy naftowej i całkowite embargo na dostawy gazu ziemnego do Korei Północnej oraz zakaz importowania północnokoreańskich wyrobów tekstylnych.

Po ostatniej próbie nuklearnej Północy Stany Zjednoczone zaapelowały do pozostałych krajów, by zerwały finansowe i dyplomatyczne stosunki z Pjongjangiem.

Autor: tas/tr / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości