Umorzono postępowanie w sprawie korupcji wobec Juana Carlosa Burbona, byłego króla Hiszpanii

Źródło:
PAP
Umorzono postępowanie wobec byłego króla Hiszpanii ws. korupcji. Wideo archiwalne
Umorzono postępowanie wobec byłego króla Hiszpanii ws. korupcji. Wideo archiwalne
Reuters Archive
Umorzono postępowanie wobec byłego króla Hiszpanii ws. korupcji. Wideo archiwalneReuters Archive

Hiszpańska prokuratura umorzyła śledztwo wobec Juana Carlosa Burbona w związku z podejrzeniami o korupcję. Sprawa dotyczyła czerpania korzyści w sprawie przetargu na budowę linii szybkiej kolei AVE.

Hiszpańska prokuratura umorzyła w czwartek śledztwo prowadzone od 2018 roku wobec byłego króla Juana Carlosa Burbona. Według służb istniało podejrzenie, że otrzymał nielegalnie wielomilionowe kwoty z Arabii Saudyjskiej.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Śledztwo miało wyjaśnić, czy były król czerpał korzyści w związku z wygraniem w 2011 roku przez konsorcjum 12 hiszpańskich spółek przetargu na budowę linii szybkiej kolei AVE z Mekki do Medyny.

Były król Juan Carlos BurbonReuters Archive

Hiszpańska prokuratura umorzyła też w czwartek postępowanie w sprawie rzekomej korupcji przy realizacji tej inwestycji. W przedsięwzięcie to, jak przypomniały media, poza firmami z Hiszpanii zaangażowane były również dwie saudyjskie spółki.

Były król oskarżany o korupcję, opuszcza Hiszpanię

W listopadzie 2020 roku madrycki dziennik "El Pais" informował, że na szwajcarskie konto, z którego korzystał Juan Carlos przed swoją abdykacją w 2014 roku, miało wpłynąć z rachunku ministerstwa finansów Arabii Saudyjskiej blisko 65 milionów euro.

Publikacja pojawiła się trzy miesiące po niespodziewanym wyjeździe Juana Carlosa z Hiszpanii. W liście do swego syna, aktualnego króla Hiszpanii Filipa VI, były monarcha tłumaczył, że swoją emigracją do Zjednoczonych Emiratów Arabskich chce mu "ułatwić sprawowanie rządów".

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Reuters Archive