"Siły zbrojne służą wszystkim Hiszpanom". Resort obrony reaguje na doniesienia o próbach puczu w armii

TVN24 | Świat

Autor:
ft//rzw
Źródło:
PAP

Podejmowane są działania, mające wzmocnić antyrządowe nastroje w hiszpańskiej armii - przyznała w piątek minister obrony Hiszpanii Margarita Robles w rozmowie z rozgłośnią Cadena Ser. Przekazała, że za próbą wywołania buntu stoją oficerowie w stanie spoczynku. Resort obrony podjął działania prawne.

Przedstawicielka centrolewicowego hiszpańskiego rządu Pedra Sancheza, minister obrony Margarita Robles, wskazała w piątkowym wywiadzie, że postawa "byłych wojskowych powoduje wśród hiszpańskich demokratów poczucie wstydu". Potwierdziła informację mediów o kierowaniu przez byłych wojskowych listów krytykujących rząd do zwierzchnika sił zbrojnych, króla Filipa VI.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Robles przyznała, że wie o przechwyconych przez hiszpańskie służby rozmowach, prowadzonych przez byłych wojskowych na komunikatorze WhatsApp, a dotyczących potencjalnego zamachu stanu. - Te osoby wykorzystują dziś stanowiska, które kiedyś pełniły w armii. To tchórzostwo - dodała w rozmowie z rozgłośnią Cadena Ser.

Resort obrony Hiszpanii reaguje na doniesienia o planowanym puczu w armiidefensa.gob.es

"Siły zbrojne należą do nas wszystkich i służą wszystkim Hiszpanom"

W trakcie wywiadu madrycka rozgłośnia Cadena Ser zaprezentowała Robles wypowiedź Jorgego Bravo ze Zjednoczonego Związku Hiszpańskich Wojskowych (AUME), który oświadczył, że nastroje antyrządowe nie dotyczą tylko oficerów w stanie spoczynku, ale w jednostkach wojskowych wciąż żywy jest duch frankizmu.

Minister obrony potwierdziła, że jej resort skierował już do wymiaru sprawiedliwości doniesienie przeciwko grupie oficerów w stanie spoczynku. Według hiszpańskich mediów w przechwyconych przez służby rozmowach osoby związane z wojskiem miały mówić m.in. “o zamachu stanu oraz o egzekucjach".

- Siły zbrojne należą do nas wszystkich i służą wszystkim Hiszpanom. Nie pozwolimy, aby skrajna prawica przejęła Hiszpanię, armię lub nasze symbole - podkreśliła Robles.

We wtorek podczas debaty w Kongresie Deputowanych, niższej izbie hiszpańskiego parlamentu, minister Robles potępiła działania oficerów krytykujących rząd, dodając, że są to wojskowi w stanie spoczynku. Przypomniała, że mają oni obowiązek zachowania neutralności politycznej i spełnienia obowiązku obrony konstytucji.

Sprawą wojskowych zajmie się madrycki sąd

Jak przekazały hiszpańskie media, sprawą grupy hiszpańskich wojskowych ma zająć się Wyższy Sąd Wspólnoty Autonomicznej Madrytu (TSJM).

Autor:ft//rzw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: defensa.gob.es