Sąd Najwyższy: premier Katalonii nie może sprawować funkcji. Ścieżka apelacyjna Quima Torry się skończyła

Autor:
mart
Źródło:
PAP

Sąd Najwyższy Hiszpanii w poniedziałek zabronił sprawowania funkcji publicznych przez premiera Katalonii Quima Torrę. Powodem była odmowa zdjęcia z obiektów publicznych w regionie symboli separatystycznych przed wyborami parlamentarnymi w kwietniu ubiegłego roku.

Poniedziałkowy werdykt Sądu Najwyższego został przyjęty jednomyślnie przez sędziów najwyższej instancji hiszpańskiego wymiaru sprawiedliwości. Orzeczenie ma skutek natychmiastowy, co oznacza, że w najbliższych godzinach premier Katalonii Quim Torra powinien ustąpić z funkcji szefa katalońskiego rządu.

Quim TorraShutterstock

W uzasadnieniu wyroku, który zabrania Torrze sprawowania funkcji publicznych, sędziowie stwierdzili, że nakazy zdjęcia żółtych wstążek, symbolu katalońskich separatystów, nie miały charakteru ideologicznego ani nie były próbą ograniczenia wolności słowa. Symbole separatystyczne miały zostać zdjęte z obiektów publicznych przed wyborami parlamentarnymi, które odbyły się 28 kwietnia 2019 roku.

Torra nie ma się już gdzie odwołać

Poniedziałkowe orzeczenie kończy ścieżkę odwołań Torry. Wcześniej w sprawie zakazu sprawowania przez niego funkcji publicznych wypowiadały się sądy katalońskie oraz hiszpańska państwowa komisja wyborcza. Za każdym razem werdykty były niekorzystne dla katalońskiego polityka.

Orzeczenie Sądu Najwyższego jest zgodne z grudniowym werdyktem Sądu Najwyższego Katalonii (TSJC), który orzekł, że Torra nie będzie mógł sprawować urzędów publicznych przez 1,5 roku oraz musi zapłacić 30 tys. euro grzywny.

Świadomie nie zdejmował symboli, "wykonując mandat" obywateli

Wiosną 2019 roku Torra dwukrotnie odmówił hiszpańskiej komisji wyborczej zdjęcia separatystycznych symboli z budynku rządu oraz innych obiektów publicznych w Katalonii. W trakcie procesu sądowego przyznał, że zrobił to świadomie, “wykonując mandat” separatystycznych obywateli swojego regionu.

Autor:mart

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości