TVN24 | Świat

Hiszpania porozumiała się z Wielką Brytanią. Brexit nie wpłynie na ruch graniczny z Gibraltarem

TVN24 | Świat

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP

Pomimo oficjalnego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, Hiszpanie pracujący na terytorium Gibraltaru będą od stycznia mogli swobodnie przekraczać granicę. Rząd Pedra Sancheza ogłosił w poniedziałek treść porozumienia zawartego z Londynem.

Hiszpanie pracujący na terytorium Gibraltaru, na południu Półwyspu Iberyjskiego, będą od stycznia mogli swobodnie przekraczać granicę. Kontrolom paszportowym nie będą też podlegali rezydenci tego brytyjskiego terytorium zamorskiego, udający się do miejsca zatrudnienia po hiszpańskiej stronie - wynika z porozumienia, które w poniedziałek ogłosił rząd Pedra Sancheza.

Jak wyjaśniła podczas konferencji prasowej w Madrycie szefowa MSZ Hiszpanii Arancha Gonzalez Laya, pracownicy ze strefy przygranicznej nie odczują od nowego roku zmian związanych z brexitem. Szefowa hiszpańskiej dyplomacji wskazała, że w dalszym ciągu jej resort prowadzi ze stroną brytyjską negocjacje służące ustaleniu jasnych zasad, na jakich pilnowana będzie granica z Gibraltarem. Podkreśliła jednak, że dla obu stron priorytetem jest, aby to brytyjskie terytorium, do którego roszczenia zgłasza też Hiszpania, nie zostało otoczone "twardą granicą".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Hiszpańska minister zaznaczyła, że warunkiem swobodnego przemieszczania się pracowników przygranicznych jest konieczność wcześniejszego zarejestrowania się u władz Hiszpanii i Gibraltaru jako osoba zatrudniona na tym terytorium, bądź po drugiej stronie granicy. Dodała, że termin rejestracji upływa 31 grudnia. Do zamieszkanego przez 32 tysiące osób Gibraltaru codziennie udaje się do pracy z Hiszpanii około 15 tysięcy osób. W ciągu roku port gibraltarski obsługuje około 10 milionów turystów.

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości