Dwa amerykańskie niszczyciele popłyną do Hiszpanii

Źródło:
PAP
Hiszpańska baza wojskowa Rota
Hiszpańska baza wojskowa Rota
Reuters Archive
Hiszpańska baza wojskowa RotaReuters Archive

Władze w Madrycie porozumiały się z Waszyngtonem w sprawie wzmocnienia amerykańskiej obecności w hiszpańskiej bazie wojskowej koło Kadyksu. W maju oba kraje podpiszą umowę w sprawie stacjonowania tam dwóch amerykańskich niszczycieli.

Władze Hiszpanii osiągnęły porozumienie z USA w sprawie przyjęcia dwóch amerykańskich okrętów w położonej koło Kadyksu bazie wojskowej Rota. Cytowane przez media źródła w resorcie obrony Hiszpanii podały, że porozumienie służy wzmocnieniu europejskiej tarczy antyrakietowej NATO.

Na mocy wcześniejszych umów pomiędzy Madrytem a Waszyngtonem z lat 2014-2015 w bazie Rota umieszczone zostały cztery amerykańskie niszczyciele.

Wjazd do bazy wojskowej RotaShutterstock

Przygotowania do podpisania umowy

"Nowe porozumienie zostanie parafowane przed zaplanowanym na 12 maja w Waszyngtonie spotkaniem premiera Hiszpanii Pedro Sancheza z amerykańskim prezydentem Joe Bidenem" - podała w czwartek madrycka agencja Europa Press.

Informacja ta zbiegła się z potwierdzeniem przez hiszpański resort obrony, że gabinet Sancheza zamierza niebawem zwiększyć pomoc zbrojną dla ukraińskiej armii.

"Hiszpania zobowiązała się wobec Ukrainy do kolejnych transportów uzbrojenia (…) w zakresie zwiększenia jej potencjału obrony przeciwrakietowej, a także działań morskich" - podało w czwartek źródło w hiszpańskim ministerstwie obrony.

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock