Świat

Hiszpania: Ponad 20 osób aresztowanych za spotkanie

Świat


Hiszpańska policja aresztowała ponad 20 wysokich rangą członków baskijskiej separatystycznej partii - Batasuny. Wszyscy zostali zatrzymani dlatego, że brali udział w nielegalnym spotkaniu.

W czwartek nakaz aresztowania wydał Hiszpański sędzia Baltasar Garzon. Wiadomość o tym podał wieczorem na swej stronie internetowej dziennik "El Pais", a za nim inne media hiszpańskie. Potwierdził ją później prokurator krajowy Candido Conde-Pumpido, który w wywiadzie radiowym sprecyzował, że nakaz został wykonany, a aresztowanie nastąpiło w mieście Segura w Kraju Basków.

- Tego rodzaju działalności nie można tolerować i jest jak najbardziej właściwe, że w przypadku ich odkrycia przez policję sędzia nakazał interwencję - powiedział Conde-Pumpido. Batasuna została zdelegalizowana pięć lat temu ze względu na swe powiązania z ETA - organizacją prowadzącą walkę o niepodległość baskijskich terytoriów, położonych w północnej Hiszpanii i w południowej Francji.

ETA rozpoczęła walkę zbrojną w okresie dyktatury generała Franco, kiedy to język i kultura baskijska były prześladowane. Od tego czasu do chwili obecnej w akcjach zbrojnych zorganizowanych przez tę organizację zginęło ponad 800 osób.

Źródło: PAP