Polak zatrzymany w Hiszpanii. Wydano za nim europejski nakaz aresztowania

Źródło:
PAP
Polak zatrzymany w Alicante w Hiszpanii
Polak zatrzymany w Alicante w HiszpaniiGoogle Maps
wideo 2/4
34-Polaka zatrzymano w prowincji Alicante w HiszpaniiGoogle Maps

Hiszpańska policja zatrzymała w Benidorm w prowincji Alicante 34-letniego Polaka poszukiwanego na podstawie europejskiego nakazu aresztowania (ENA), który wydano w 2022 roku. Polak był poszukiwany za oszustwo, porwanie i napaść na tle seksualnym. Teraz stanie przed sądem w Madrycie, który rozpatrzy nakaz aresztowania.

Polska wydała ENA w 2022 roku, a policja w Alicante została o nim poinformowana po tym, jak pojawiły się podejrzenia, że poszukiwany mężczyzna mógł osiedlić się w strefie przybrzeżnej prowincji Alicante. Poszukiwany przebywał w mieszkaniu turystycznym, gdzie został zatrzymany.

34-latek został przekazany do Sądu Magistrackiego w Benidorm, w oczekiwaniu na stawienie się przed sądem w Madrycie, który będzie odpowiedzialny za rozpatrzenie ENA.

Jeśli zatrzymany wyrazi zgodę na przekazanie do Polski, nastąpi ono niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 10 dni. W przeciwnym wypadku hiszpański sąd będzie miał 60 dni na rozpatrzenie sprawy i podjęcie decyzji.

Czytaj też: Hiszpańska policja zatrzymała Polaka poszukiwanego listem gończym

Był poszukiwany za oszustwa, groźby i przemoc seksualną

Hiszpańskie służby zatrzymały mężczyznę na podstawie ENA. Nakaz został wydany przez polskie władze m.in. za oszustwa i zorganizowane kradzieże. Agencja EFE podała, że ujęty mężczyzna był poszukiwany m.in. za czyny, które miały miejsce w maju 2016 roku.

Było to m.in. oszukanie firmy zajmującej się dystrybucją oprogramowania komputerowego. Zatrzymany mężczyzna w marcu 2017 roku wraz ze wspólnikiem wynajęli dom przy użyciu sfałszowanych dokumentów i udając właścicieli, wynajęli go ponownie mężczyźnie i kobiecie. Osoby te zostały zakneblowane i związane. Mężczyźni grozili im śmiercią i zażądali zapłaty 500 tys. zł za uwolnienie, wykorzystali seksualnie kobietę. Zabrali rzeczy ofiar, w tym samochód i dokumenty. Zatrzymany w Benidorm w prowincji Alicante był skazany na siedem lat i sześć miesięcy pozbawienia wolności.

Autorka/Autor:ek / prpb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock