Madryt wzmacnia siły policyjne w Katalonii


Rząd Pedra Sancheza wzmacnia siły policyjne w Katalonii przed zbliżającą się drugą rocznicą nielegalnego referendum niepodległościowego w tym regionie. Jak poinformowało MSW w Madrycie, w pierwszej grupie sił bezpieczeństwa kierowanych do Katalonii znajdzie się 200 funkcjonariuszy z oddziałów szybkiego reagowania. Policjanci mają pochodzić z różnych regionów Hiszpanii.

Z dokumentów resortu wewnętrznego, do których dotarły hiszpańskie media, wynika, że pierwsza ekipa dodatkowych sił wysłanych przez Madryt ma strzec bezpieczeństwa głównie w stolicy Katalonii, Barcelonie, od 30 września do 15 października.

MSW Hiszpanii spodziewa się, że dodatkowe niepokoje w Katalonii mogą pojawić się wraz z werdyktem Sądu Najwyższego w Madrycie w sprawie 12 sądzonych separatystów z tego regionu, którzy brali udział w organizacji referendum, przeprowadzonego w 2017 roku.

Orzeczenie sądu jest spodziewane w październiku. Resort spraw wewnętrznych zamierza skierować do Katalonii kolejnych 550 funkcjonariuszy.

Według środowych deklaracji szefa MSW Hiszpanii Fernando Grande-Marlaski dodatkowe hiszpańskie siły skierowane do Katalonii będą współpracowały z władzami regionalnej policji, tzw. Mossos d'Esquadra.

6 tysięcy policji i żandarmerii

1 października 2017 roku przed niektórymi lokalami wyborczymi w Katalonii, gdzie organizowano głosowanie w ramach plebiscytu niepodległościowego, doszło do utarczek słownych i przepychanek między wysłaną do tego regionu przez Madryt żandarmerią (Guardia Civil) i policją krajową (Policia Nacional), a funkcjonariuszami Mossos d'Esquadra.

W 2017 roku ówczesny premier Hiszpanii Mariano Rajoy skierował do Katalonii w celu zablokowania referendum około 6 tysięcy funkcjonariuszy policji i żandarmerii. Zakwaterowani byli oni głównie na wycieczkowcach cumujących w portach w Barcelonie i Tarragonie.

Od sierpnia 2019 roku premier Katalonii Quim Torra regularnie ostrzega Madryt, że w przypadku skazania 12 separatystycznych polityków z tego regionu wezwie Katalończyków do nieposłuszeństwa wobec władz Hiszpanii, a jego rząd rozpocznie działania służące ogłoszeniu secesji.

Zatrzymania aktywistów Rad Obrony Republiki

Do natychmiastowego oddzielenia Katalonii od Hiszpanii systematycznie wzywają władze radykalnych Rad Obrony Republiki (CDR). Dziewięciu aktywistów tej organizacji zostało w poniedziałek zatrzymanych przez policję w związku z przygotowywaniem i posiadaniem ładunków wybuchowych. Śledczy twierdzą, że miały one zostać zdetonowane w październiku w budynku regionalnego parlamentu.

Katalonia to wspólnota autonomiczna Hiszpanii | tvn24.pl

Autor: tas\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: guardiacivil.es

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości