Policja rozbiła międzynarodową grupę handlarzy bronią. U zatrzymanego odkryto "nazistowskie muzeum"

Autor:
asty//rzw
Źródło:
PAP

Hiszpańska policja, przy wsparciu niemieckich służb, zatrzymała dwóch Niemców podejrzewanych o to, że od lat sprzedawali broń wojskową handlarzom narkotyków. W domu jednego z mężczyzn odkryto również "nazistowskie muzeum".

Hiszpańska policja rozbiła międzynarodową grupę handlarzy bronią, przez lata wspierającą mafię narkotykową działającą między Europą a Afryką. Zatrzymano dwóch Niemców i Brytyjczyka. Mężczyźni są oskarżani o dostarczanie broni wojskowej przemytnikom, znanym jako Narcos, działającym na wybrzeżu Costa del Sol i w Cieśninie Gibraltarskiej. Grupa dostarczająca przestępcom między innymi karabiny maszynowe, pistolety i granaty była na celowniku śledczych od dwóch lat. W dochodzeniu służby hiszpańskie współpracowały z niemieckim Federalnym Urzędem Kryminalnym (BKA).

W związku z eskalacją wojny narkotykowej w południowej Hiszpanii w 2018 r., kiedy zginęło dwóch funkcjonariuszy, a kilku zostało rannych, Madryt zintensyfikował walkę z Narcos na południu kraju, m.in. poprzez utworzenie specjalnej jednostki stacjonującej w stolicy Andaluzji, Sewilli.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Broń z Europy Wschodniej

W tym czasie śledczy zwrócili uwagę na Niemców i Brytyjczyka. Jeden z Niemców miał zdobywać broń głównie w Europie Wschodniej. Mieszkał jako rzekomy emeryt na przedmieściach Malagi. Według informacji, jakie "Die Welt" otrzymał od jednego z prowadzących dochodzenie, Niemcy w zamian za broń zasadniczo nie otrzymywali pieniędzy, ale sprowadzany z Maroka haszysz, który następnie sami sprzedawali.

Niemiec, który przekazywał broń Narcos podróżował po Europie na sfałszowanych paszportach. Policjanci znaleźli u niego kilkadziesiąt sztuk broni palnej i tysiące nabojów, a także granat przeciwpancerny. Oprócz broni mężczyzna przechowywał w swoim domu na Costa del Sol setki nazistowskich "pamiątek", w tym mundury, flagi, hełmy, popiersia i broń. Guardia Civil informowała o odkryciu "nazistowskiego muzeum".

Na opublikowanych przez hiszpańską policję zdjęciach i filmie widać m.in. portrety Adolfa Hitlera i manekiny przebrane w niemieckie mundury z czasów II wojny światowej. Z punktu widzenia władz hiszpańskich, fakt ten nie ma znaczenia karnego. Trzej mężczyźni są tymczasowo aresztowani, a sprawą zajmuje się sąd w Coin w prowincji Malaga.

Autor:asty//rzw

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości