"Adresy klinik w Barcelonie i Lozannie". Paweł Rubcow i "misja Nawalny"

Źródło:
El Mundo, PAP
Żona Pabla Gonzaleza wciąż nie wierzy, że jest on rosyjskim agentem. Czeka na telefon od niego
Żona Pabla Gonzaleza wciąż nie wierzy, że jest on rosyjskim agentem. Czeka na telefon od niegoTomasz Pupiec/ Fakty po Południu TVN24
wideo 2/6
Żona Pabla Gonzaleza wciąż nie wierzy, że jest on rosyjskim agentem. Czeka na telefon od niegoTomasz Pupiec/ Fakty po Południu TVN24

Rosyjsko-hiszpański szpieg Paweł Rubcow, znany też jako Pablo Gonzalez, zbierał między innymi informacje na temat rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego i przekazywał Moskwie dane europejskich klinik, w których go leczono – poinformował hiszpański dziennik "El Mundo". Według ustaleń dziennika Rubcow skupiał się na głównych kwestiach zainteresowania Kremla: perspektywach rozszerzenia NATO, działalności dysydentów i systemach bezpieczeństwa państw.

Gazeta napisała, że pozyskała te informacje dzięki "dziesiątkom sprawozdań i dokumentów", do których uzyskała dostęp poprzez "hiszpańskie i zagraniczne źródła wywiadowcze".

Rubcow, udający dziennikarza-freelancera, działał między inymi w Polsce, gdzie miał wykorzystywać status dziennikarza do zbierania informacji na Ukrainie dla rosyjskich służb specjalnych. Został zatrzymany przez Polskę na granicy polsko-ukraińskiej w 2022 roku. W połowie sierpnia Rubcowa oskarżono o szpiegostwo.

Jak pisze "El Mundo", szpieg miał uczestniczyć w zbieraniu informacji na temat przedstawicieli rosyjskiej i białoruskiej opozycji. Jego działalność skupiała się na głównych kwestiach zainteresowania Kremla: perspektywach rozszerzenia NATO, działalności dysydentów i systemach bezpieczeństwa państw.

Paweł RubcowReuters

"Adresy klinik w Barcelonie i Lozannie", tropem Nawalnego

Wśród dokumentów jest znaleziony przy Rubcowie raport, datowany na 14 czerwca 2017 roku, w którym pojawiły się "adresy klinik w Barcelonie i Lozannie", gdzie leczony był Aleksiej Nawalny, wówczas główny przeciwnik polityczny Władimira Putina – przekazała gazeta. Nawalny zmarł nagle w kolonii karnej 16 lutego 2024 roku, gdzie był więziony przez rosyjskie władze.

Według "El Mundo", Rubcow co najmniej dwa razy spotkał się z Nawalnym w Europie, w tym raz w Hiszpanii. Rosyjski opozycjonista przyjechał wówczas do Barcelony, by przejść operację oka po ataku niezidentyfikowanych sprawców środkiem odkażającym. Rubcow przekazał Rosjanom dane kliniki i zrobił sobie wspólne zdjęcie z Nawalnym.

Ciągłą gotowość do "wypełniania rozkazów"

Rubcow miał też przygotować szereg innych raportów, datowanych na lata 2016-2021 i przekazywać między innymi informacje na temat "kluczowej infrastruktury bezpieczeństwa w Polsce" oraz informować Główny Zarząd Wywiadowczy Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej (GRU) o takich sprawach, jak nastawienie obecnych i potencjalnych członków NATO do Rosji.

Rosyjsko-hiszpańskiemu szpiegowi zarzuca się też publikację w internecie dezinformacji wpisującej się w oficjalną propagandę Kremla oraz ciągłą gotowość do "wypełniania rozkazów" rosyjskich służb wywiadowczych – pisze "El Mundo". Według gazety, szczególnie znacząca była znajomość Rubcowa z Żanną Niemcową, córką zamordowanego w 2015 roku opozycjonisty Borisa Niemcowa. Miało to pomóc szpiegowi w nawiązaniu kontaktu z innymi opozycjonistami, takimi jak Ilja Jaszyn czy Władimir Kara-Murza, by przygotowywać raporty na temat działalności rosyjskiej opozycji na emigracji.

Wymiana więźniów w Turcji, w której brał udział Paweł Rubcow. Zdjęcie z 1 sierpnia EPA/KIRILL ZYKOV/SPUTNIK/KREMLIN POOL/EPA/PAP

Wielka wymiana więźniów

1 sierpnia w Ankarze doszło do największej od czasów zimnej wojny wymiany więźniów Rosji i krajów Zachodu. Operacja wymiany objęła 24 osoby odbywające kary więzienia w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Polsce, Słowenii, Norwegii, Rosji i Białorusi oraz dwoje dzieci. Z rosyjskich i białoruskich więzień i aresztów wyszło 16 osób, w tym Władimir Kara-Murza, rosyjski opozycjonista, który ma również obywatelstwo brytyjskie, Paul Whelan, były żołnierz amerykańskiej piechoty morskiej, który ma obywatelstwa USA, Kanady, Wielkiej Brytanii i Irlandii, a także dziennikarz "Wall Street Journal" Evan Gershkovich.

Z zachodnich więzień zostało uwolnionych osiem osób, w tym Paweł Rubcow.

Na początku września "Rzeczpospolita" informowała, że Rubcow, przed opuszczeniem Polski w ramach wymiany więźniów, otrzymał dostęp do materiałów śledztwa, w tym tych tajnych. Prokuratura Krajowa zapewniła jednak, że w udostępnionych aktach nie było żadnych tajemnic państwowych mogących zaszkodzić Polsce.

Autorka/Autor:mjz/kg

Źródło: El Mundo, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Reuters