Księżniczka Eleonora rozpocznie kurs wojskowy. "W swoim czasie naczelnym dowódcą sił zbrojnych zostanie kobieta"

Źródło:
Reuters, PAP
Ćwiczenia hiszpańskich żołnierzy. Materiał promocyjny
Ćwiczenia hiszpańskich żołnierzy. Materiał promocyjnyMinisterio de Defensa
wideo 2/2
Ćwiczenia hiszpańskich żołnierzy. Materiał promocyjnyMinisterio de Defensa

Hiszpańska księżniczka Eleonora Burbon, następczyni tronu Hiszpanii, powróci do ojczyzny w tym roku, aby rozpocząć trzyletni kurs z zakresu wojskowości - poinformowała we wtorek minister obrony Hiszpanii Margarita Robles. 17-latka od 2021 roku mieszka w Walii.

Studiująca obecnie w walijskim UWC Atlantic College księżniczka Eleonora rozpocznie naukę na terenie Aragonii we wrześniu 2023 roku. Następczyni tronu w pierwszym roku swojej wojskowej edukacji należeć będzie do grona słuchaczy Głównej Akademii Wojskowej w Saragossie, stolicy Aragonii.

Kolejne dwa lata córka Filipa VI spędzi w akademiach wojskowych hiszpańskiej armii w Pontevedra i San Javier, gdzie znajdują się uczelnie marynarki wojennej oraz sił powietrznych. W tych samych ośrodkach uczył się w przeszłości obecny hiszpański monarcha.

"W swoim czasie naczelnym dowódcą sił zbrojnych zostanie kobieta"

- Jak we wszystkich monarchiach parlamentarnych (następca tronu) musi mieć wojskowe doświadczenie i karierę wojskową – wyjaśniła minister obrony Margarita Robles. 

- W swoim czasie naczelnym dowódcą sił zbrojnych zostanie kobieta - zauważyła minister obrony. Dodała, że w ostatnich latach hiszpańskie władze podejmują działania, by "włączać kobiety do sił zbrojnych".

Eleonora w październiku skończy 18 lat. Jest pierwsza w linii sukcesji, chyba że w międzyczasie urodzi się męski potomek. Po Eleonorze w kolejce do tronu jest jej siostra Sofia. 

Reuters przypomina, że hiszpańska monarchia stara się odbudować wizerunek po serii skandali na przestrzeni ostatniej dekady, głównie związanych z osobą króla Juana Carlosa, który abdykował w 2014 roku na rzecz swojego syna - ojca Eleonory - króla Filipa.

Autorka/Autor:momo/kg

Źródło: Reuters, PAP