Madryt grozi władzom Katalonii interwencją policyjną w regionie


Premier Hiszpanii Pedro Sanchez zagroził władzom Katalonii "mocną odpowiedzią" w sytuacji łamania prawa w regionie. Dwa największe opozycyjne ugrupowania parlamentarne zażądały od szefa gabinetu natychmiastowego ograniczenia katalońskiej autonomii.

Sanchez nie mówił o "ograniczeniu autonomii Katalonii", które mogłoby zostać wprowadzone na podstawie artykułu 155 konstytucji, ale zagroził regionalnemu rządowi (Generalitat) Quima Torry "mocną odpowiedzią" na przypadki łamania prawa w tej części Hiszpanii.

Premier przypomniał, że podległa Generalitatowi policja (Mossos d'Esquadra) była w ostatnim czasie bierna podczas organizowanych na początku grudnia przez separatystów licznych blokad w Katalonii.

Sanchez przyznał, że w sytuacji dalszej bierności Mossos d'Esquadra istnieje opcja wysłania do Katalonii sił policyjnych przez Madryt. Gdyby premier skorzystał z tego rozwiązania, powtórzyłby działania swego poprzednika Mariano Rajoya, który w 2017 roku skierował do tego regionu kilka tysięcy żandarmów i policjantów.

Pozbawić Katalonię autonomii

W środę Pedro Sanchez stał się celem ataków ze strony największych ugrupowań parlamentarnych, centroprawicowej Partii Ludowej (PP) i liberalnych Ciudadanos. Żądali oni od premiera natychmiastowego pozbawienia Katalonii autonomii.

Katalonia została pozbawiona autonomii między październikiem 2017 roku a czerwcem 2018 roku w efekcie sankcji wprowadzonych przez Madryt za zorganizowanie nielegalnego referendum niepodległościowego w tym regionie. Bezpośrednią pieczę nad regionem sprawowała ówczesna wicepremier Hiszpanii Soraya Saenz de Santamaria.

Według dzienników "El Mundo" i "La Vanguardia" Torra, który we wtorek zakończył dwudniowy strajk głodowy prowadzony w geście solidarności z katalońskimi więźniami politycznymi, stonował w ostatnich godzinach swoje wypowiedzi na temat dążenia do secesji.

Komentatorzy twierdzą, że szef Generalitatu przestraszył się zapowiadanego przez Madryt zawieszenia autonomii regionu i skierowania tam sił policyjnych.

Katalonia jak Słowenia?

W poniedziałkowym komunikacie rząd Sancheza skrytykował wypowiedzi Torry, który po swojej czwartkowej wizycie w Słowenii kilkakrotnie stwierdził, iż Katalonia powinna pójść śladem tego kraju, który w 1991 r. odseparował się od Jugosławii, samodzielnie ogłaszając niepodległość.

Do środy liczni przedstawiciele rządu w Madrycie publicznie krytykowali nie tylko deklaracje szefa Generalitatu, ale też tzw. słoweńską drogę do niepodległości. Opinie te miały zdenerwować władze w Lublanie.

Według madryckiego dziennika ABC w środę do złożenia wyjaśnień w sprawie krytykowania procesu uzyskiwania niepodległości przez Słowenię do MSZ tego kraju został wezwany hiszpański ambasador.

Autor: asty / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: