Heksogen w szczątkach okrętu

 
Cheonan zatonął pod koniec marcaReutersTV

Ślady heksogenu (RDX), silnego materiału wybuchowego używanego m.in. do produkcji torped znaleziono we wraku południowokoreańskiego okrętu Cheonan, który zatonął 26 marca. To tylko zwiększa prawdopodobieństwo, że zatopiła go jednostka z Korei Północnej.

Okręt Cheonan zatonął 26 marca w wyniku tajemniczej eksplozji podczas wykonywania rutynowego patrolu na Morzu Żółtym. 58 marynarzy uratowano, 46 zginęło. Seul od początku dawał do zrozumienia, że za incydentem stoi Phenian, który zaprzeczył, by miał coś wspólnego z zatonięciem jednostki południowokoreańskiej marynarki wojennej.

Torpeda nieprzesądzona

Minister obrony Korei Południowej Kim Te Jung wcześniej utrzymywał, że wstępne dochodzenie wykazało, że katastrofę okrętu spowodowała torpeda. W poniedziałek potwierdził doniesienia mediów o tym, że we wraku jednostki wykryto ślady heksogenu - materiału o dużej sile wybuchu.

- To prawda, że wykryto RDX - materiał używany do produkcji torped - powiedział minister reporterom. - Prawdopodobieństwo, że był to atak torpedowy, wzrosło, lecz jest za wcześnie, by przesądzać sprawę - zastrzegł jednak.

Badania zajmą tygodnie, terminu ich zakończenia nie ustalono.

Wojna bez końca

Oba państwa koreańskie po zakończeniu wojny z lat 1950-53 zawarły jedynie rozejm, nie podpisały traktatu pokojowego. W przeszłości, jak pisze agencja Associated Press, dochodziło do prowokacji ze strony Pheninanu, w tym na morzu.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: ReutersTV