Hasan Rowhani wierzy w atomowe porozumienie. "Świat jest zmęczony"


Prezydent Iranu Hasan Rowhani oznajmił w wywiadzie transmitowanym przez irańską telewizję, że porozumienie z mocarstwami nt. programu atomowego Teheranu jest pewne.

- Porozumienie atomowe jest pewne - oznajmił prezydent. - Osiągnęliśmy konsensus co do ogółów i zostały tylko pewne detale do wypracowania: czy osiągniemy porozumienie w ciągu następnych 40 dni, czy czas ten rozstanie rozszerzony - powiedział Rowhani, odnosząc się do daty 24 listopada. Wyznaczono ją 20 lipca jako ostateczny termin zawarcia porozumienia sprawie ograniczenia irańskiego programu atomowego w zamian za złagodzenie międzynarodowych sankcji gospodarczych.

Rowhani dodał przy tym, że wierzy w finalizację rozmów w ciągu pozostałych 40 dni. Prezydent podkreślił również, że "oczywiście szczegóły też są ważne", ale najważniejsze jest, że kwestia irańskiego atomu jest "nieodwracalna". - Nie wrócimy do sytuacji sprzed roku [sprzed początku rozmów w 2013 r. - red.]. Świat jest zmęczony i chce to zakończyć, rozwiązać drogą negocjacji - powiedział Irańczyk.

Negocjacje bez finału

Prowadzone przez sześć mocarstw - USA, Rosję, Chiny, Wielką Brytanię, Francję i Niemcy - negocjacje z Iranem w sprawie ograniczenia jego programu atomowego w zamian za złagodzenie międzynarodowych sankcji gospodarczych do tej pory nie zakończyły się sukcesem.

W przeciwieństwie do Rowhaniego zachodni dyplomaci w ostatnim czasie nie wykazywali podobnego optymizmu, zwracając uwagę na różnice dzielące obie strony m.in. kwestię liczby wirówek wzbogacających uran do celów, jak podkreśla Teheran, cywilnej energetyki. Mocarstwa i Izrael obawiają się, że prawdziwym celem irańskiego programu jest budowa bomby atomowej.

Autor: mtom / Źródło: Reuters

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

- Jeżeli Putin zdobędzie Ukrainę, nie zatrzyma się na niej - powiedział w środę Joe Biden. Zaznaczył, że zdobycie Ukrainy doprowadzi do ustawienia się Rosji w pozycji do potencjalnego ataku na sojuszników USA, a taki scenariusz oznacza "amerykańskich żołnierzy walczących z rosyjskimi żołnierzami", bo Waszyngton będzie sojuszników bronił. Mimo tego apelu projekt ustawy o przekazaniu 61 miliardów dolarów pomocy Ukrainie nie przeszedł przez Senat. Przeciwko niemu zagłosowali wszyscy republikanie. To na szczęście nie koniec szans na środki dla Kijowa.

Joe Biden: jeżeli Władimir Putin zdobędzie Ukrainę, nie zatrzyma się na niej

Joe Biden: jeżeli Władimir Putin zdobędzie Ukrainę, nie zatrzyma się na niej

Aktualizacja:
Autor:
adso
Źródło:
Reuters, PAP