Global Forum 2017

Global Forum 2017

Wizyta prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa w Polsce może przynieść nowy kontrakt gazowy. Jakie są szanse na podpisanie długoterminowej umowy z USA na dostawę LNG? Jakie korzyści da nam taki kontrakt? I czy są inne pomysły na dywersyfikację źródeł energii? O to zapytaliśmy ekspertów w kulisach warszawskiego Global Forum.

Jednym z najważniejszych punktów przemówienia prezydenta USA w Warszawie był moment, w którym powiedział, że Polska nie może być zakładnikiem żadnego kraju wywierającego nacisk w sektorze energetycznym - powiedział Fred Kempe. Dyrektor think tanku Atlantic Council rozmawiał w czwartek w kuluarach obrad Global Forum z Jackiem Stawiskim z TVN24 BiS.

Słowa Donalda Trumpa, który w Warszawie zapewnił o funkcjonowaniu obrony zbiorowej NATO w myśli traktatu podpisanego przez USA i ich sojuszników oznacza, że wątpliwości tego dotyczące można odłożyć - powiedział w kuluarach brad Global Forum doradca w think-tanku Atlantic Council i przewodniczący think-tanku Brzezinski Group, Ian Brzezinski w rozmowie z TVN24 BiS.

Polska chce działać na rzecz podtrzymywania jedności transatlantyckiej - oświadczył w piątek w trakcie obrad Global Forum szef MSZ Witold Waszczykowski. Biorąc pod uwagę coraz większe wyzwania międzynarodowe, rozdźwięk transatlantycki mógłby mieć katastrofalne konsekwencje - podkreślił.

- Słowa, które padły na temat Rosji z ust prezydenta Donalda Trumpa dla mnie, jako urzędnika NATO, potwierdzają naszą wspólną ocenę - komentował przemówienie wygłoszone przez amerykańskiego prezydenta na placu Krasińskich Robert Pszczel z Pionu Dyplomacji Publicznej Kwatery Głównej NATO. - My permanentnie zwracamy się do Rosji z prostym apelem: przestrzegania prawa, niemieszania się w wewnętrzne sprawy na przykład Ukrainy i postępowania inaczej - dodał. Pszczel rozmawiał z Robertem Stanilewiczem na marginesie obrad Global Forum 2017.

- W przemówieniu Donalda Trumpa zaskoczyło mnie i spodobało mi się głośne opowiedzenie się po stronie zachodniej cywilizacji, a jest nam to niezwykle potrzebne - komentował wygłoszone w Warszawie wystąpienie amerykańskiego prezydenta Rudy Giuliani. Według byłego burmistrza Nowego Jorku, Trump poruszył "wszystkie tematy, które chciał". - Warszawa to doskonałe miejsce, by powiedzieć, że wszyscy powinni wnosić taki sam wkład do NATO - mówił Giuliani, który jest gościem Global Forum 2017.