Świat

Handlowali niemowlętami. "Cena"? Do 10 tys. euro

Świat

sxc.huHandel dziećmi jest nielegalny

Trzech mężczyzn zostało aresztowanych w bułgarskim mieście Burgas za organizowanie kanału handlu niemowlętami - poinformowało w czwartek MSW. Sprzedawali dzieci za 6-10 tysięcy euro, w zależności od płci.

Służby do walki z przestępczością zorganizowaną śledziły gang od prawie dwóch lat. Prokuratura w Burgas nie podała, ile ciężarnych kobiet przestępcy zdołali wywieźć za granicę przez ten czas. Tym razem chcieli przetransportować dwie.

Są jednak kobiety gotowe świadczyć przed sądem w sprawie działalności gangu.

Jak podała prokuratura, organizator tej grupy był już karany za handel ludźmi, odsiedział karę i po wyjściu z więzienia ponownie zajął się tym samym procederem.

Bułgaria walczy. Skutecznie?

Z danych MSW Bułgarii wynika, że w 2011 r. udaremniono 29 prób wywiezienia ciężarnych kobiet z kraju, najczęściej do Grecji, w celu sprzedaży ich dzieci do adopcji. Zapadło siedem wyroków skazujących.

Według mediów bułgarskich ofiarami gangów przemytników są przeważnie bezrobotne Romki ze wschodniej części kraju. "Cena" chłopca sięga do 10 tys. euro, dziewczynki - 6-8 tys. Wywożone kobiety otrzymują znikomą część tej sumy, większość trafia do przemytników i pośredników w Grecji, w tym lekarzy i adwokatów.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu