Świat reaguje na "przerażające ataki" Hamasu na Izrael

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl

Coraz więcej państw potępiło sobotnie ataki palestyńskiego Hamasu na Izrael. W oświadczeniach podają apele o "natychmiastowe położenie kresu przemocy wobec niewinnej ludności cywilnej".

Izrael może liczyć na nasze pełne poparcie - ogłosił prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden w rozmowie z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu, która odbyła się w następstwie ataku Palestyńczyków na Izrael - poinformowała agencja Reutera. Cytuje również sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena, który powiedział, że jednoznacznie potępia "przerażające ataki" Hamasu na Izrael, a USA solidaryzują się z rządem i społeczeństwem Izraela i w pełni popierają jego prawo do samoobrony.

Również Pentagon zapewnił o chęci udzielenia Izraelowi wszelkiej pomocy. "Stany Zjednoczone postarają się zapewnić Izraelowi wszystko, czego ten potrzebuje do obrony" - powiedział cytowany przez Reutera minister obrony USA Lloyd Austin.

Zobacz także: Atak Hamasu na Izrael. Relacja w tvn24.pl

Ostrzeżenie przed "przepaścią"

Wysłannik ONZ do spraw Bliskiego Wschodu Tor Wennesland ostrzegł przed "niebezpieczną przepaścią" i zaapelował do stron konfliktu, by się "wycofali".

"Stanowczo potępiam wielofrontowy atak na izraelskie miasta w pobliżu Gazy oraz ostrzał rakietowy środkowego Izraela przez bojowników Hamasu. Są to ohydne ataki wymierzone w ludność cywilną i należy je natychmiast przerwać" - napisał na platformie X (dawny Twitter).

Szef ONZ ds. praw człowieka Volker Tuerk oznajmił, że "palestyński atak ma przerażający wpływ na izraelską ludność cywilną". "Cywile nigdy nie mogą być celem ataku" - dodał w oświadczeniu.

Reakcja Unii Europejskiej

"Z niepokojem śledzimy wieści z Izraela. Jednoznacznie potępiamy ataki Hamasu. Należy natychmiast położyć kres tej straszliwej przemocy. Terroryzm i przemoc niczego nie rozwiązują" – oznajmił Josep Borrell na platformie X (dawniej Twitter).

"Unia Europejska wyraża swoją solidarność z Izraelem w tych trudnych czasach" – dodał szef unijnej dyplomacji.

"Jednoznacznie potępiam atak przeprowadzony przez terrorystów Hamasu na Izrael. Jest to terroryzm w jego najbardziej nikczemnej formie. Izrael ma prawo bronić się przed takimi ohydnymi atakami" – oznajmiła z kolei przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Reakcje w Paryżu i Berlinie

"Wyrażam pełną solidarność z ofiarami, ich rodzinami i bliskimi" – napisał prezydent Emmanuel Macron na platformie społecznościowej X.

Szefowa niemieckiej dyplomacji Annalena Baerbock oznajmiła, że "zdecydowanie potępiła niespodziewany atak palestyńskiego ugrupowania islamistycznego Hamas na Izrael". Zaapelowała o "natychmiastowe położenie kresu przemocy wobec niewinnej ludności cywilnej".

"Solidaryzujemy się w pełni z Izraelem i jego prawem wynikającym z prawa międzynarodowego do obrony przed terroryzmem" – dodała Baerbock we wpisie na platformie X.

Reakcje Warszawy

"Jestem zszokowany dzisiejszymi brutalnymi atakami Hamasu na Izrael. Ataki rakietowe i przetrzymywanie cywilów jako zakładników budzą nasz najgłębszy sprzeciw. Polska stanowczo potępia wszelkie akty przemocy. Chciałbym złożyć najszczersze wyrazy współczucia i kondolencje wszystkim osobom dotkniętym atakami" - napisał prezydent Andrzej Duda na platformie X. ​​

"Stanowczo potępiam trwające ataki Hamasu na Izrael" - zareagował na sobotnie wydarzenia szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau. "Ta bezpodstawna agresja oraz akty przemocy, szczególnie wobec cywilów, są niedopuszczalne" - napisał na platformie X polski minister spraw zagranicznych.

"Nasze myśli i modlitwy są przy wszystkich dotkniętych tymi strasznymi wydarzeniami" - dodał Rau.

 Rzecznik MSZ Łukasz Jasina podkreślił, że "nic nie usprawiedliwia terrorystycznych ataków na ludność cywilną".

Także ambasada RP w Tel Awiwie potępiła ataki rakietowe na Izrael ze Strefy Gazy. Placówka przypomniała zasady postępowania w razie ostrzału i odradziła podróże do obszarów przygranicznych.

"Wojna przeciwko Państwu Izrael"

Palestyńskie ugrupowanie Hamas rozpoczęło "wojnę przeciwko Państwu Izrael" – oznajmił w sobotę izraelski minister obrony Joaw Galant, po porannym, zmasowanym ataku rakietowym na Izrael ze Strefy Gazy, palestyńskiej enklawy kontrolowanej przez Hamas.

- Hamas popełnił dziś rano poważny błąd rozpoczynając wojnę przeciwko Państwu Izrael (...), izraelscy żołnierze walczą z wrogiem w każdym miejscu – podkreślił Galant.

Rzecznik resortu obrony Izraela poinformował, że minister wyraził zgodę na powołanie rezerwistów.

Poinformował także, że Palestyńczycy wystrzelili w sobotę ze Stefy Gazy na Izrael 2,5 tysiąca rakiet.

Autorka/Autor:tas/dap. prpb

Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl

Tagi:
Raporty: