Świat

Rządził w czasie katastrofy. Nie żyje Rene Preval

Świat


Były prezydent Haiti Rene Preval, pierwszy przywódca w 200-letnich dziejach tego państwa, który wygrał demokratyczne wybory, odbył pełną kadencję i w pokojowy sposób przekazał urząd swemu następcy, zmarł w piątek w wieku 74 lat - podały haitańskie władze.

Przyczyny zgonu nie ujawniono. Preval był prezydentem najuboższego kraju półkuli zachodniej dwukrotnie - w latach 1996-2001 i 2006-2011.

W trakcie pierwszej kadencji organizował budowę dróg i placów publicznych, współdziałał z mieszkańcami wsi w realizowaniu reformy rolnej i w przeciwieństwie do wielu swych poprzedników nie był oskarżany o poważniejsze naruszenia praw człowieka ani korupcję.

Katastrofalne trzęsienie ziemi

Na drugiej kadencji Prevala cieniem legło trzęsienie ziemi, które na początku 2010 roku spustoszyło znaczną część Haiti wraz ze stolicą Port-au-Prince, uśmiercając około 200 tys. ludzi. Prezydentowi oraz podległemu mu rządowi zarzucano opieszałość i niekompetencję w reagowaniu na tę katastrofę.

"Zasmuciła mnie wiadomość o zgonie byłego prezydenta Rene Prevala" - napisał na Twitterze obecny prezydent państwa Jovenel Moise, nazywając zmarłego "godnym synem Haiti".

Autor: kg\mtom / Źródło: PAP