Godzina policyjna w Gwinei. "Do czasu nowych zarządzeń"

Źródło:
PAP

Oficerowie wojsk specjalnych, którzy mieli dokonać zamachu stanu w Gwinei, zarządzili w niedzielę wieczorem godzinę policyjną w całym kraju "do czasu nowych zarządzeń" - podała agencja AFP. Według ich komunikatu prezydent Alpha Conde jest aresztowany. Sytuacja w kraju pozostaje niejasna.

Godzina policyjna obowiązuje od 20 w niedzielę czasu lokalnego. Puczyści zakomunikowali, że przystąpią do wymiany gubernatorów i władz lokalnych. W poniedziałek ma odbyć się w stolicy kraju - Konakry spotkanie zamachowców z ministrami ustępującego rządu i prezesami najważniejszych instytucji państwowych.

Rząd Gwinei został obalony - oświadczył w niedzielę pułkownik sił zbrojnych tego kraju w państwowej telewizji. Zamachowcy ogłosili, że prezydent Alpha Conde jest aresztowany.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Zamach stanu w Gwinei. Miejsce pobytu prezydenta nieznane

Według komunikatu przekazanego przez państwową telewizję "wszelka odmowa udziału w tym spotkaniu będzie traktowana jako rebelia" przeciwko nowym władzom. Oddziały wojskowe na terenie kraju wezwano do "zachowania spokoju i powstrzymania się od wszelkich ruchów w kierunku stolicy".

Zamachowcy zapewnili, że 83-letniemu prezydentowi nie grozi niebezpieczeństwo i jest otoczony opieką lekarską. Miejsce jego pobytu jest nieznane.

Wcześniej ministerstwo obrony Gwinei informowało, że zamach stanu został udaremniony a "siły bezpieczeństwa prowadzą działania, by przywrócić spokój i porządek". Agencja Reutera podkreśla, że doniesienia na temat sytuacji w Gwinei nie są możliwe do zweryfikowania.

Gwinea. Kryzys polityczny i gospodarczy

Gwinea, jedno z biedniejszych państw świata, od miesięcy znajduje się w kryzysie politycznym i gospodarczym. Napięcia społeczne wzrosły w tym afrykańskim kraju po objęciu na trzecią kadencję urzędu prezydenta przez Conde. Jego kontrkandydaci zarzucili mu oszustwa wyborcze. Sytuacja w państwie pogarsza się także z powodu pandemii COVID-19.

Ostatnie wybory prezydenckie w Gwinei odbyły się 18 października 2020 roku, a Conde objął urząd prezydenta na trzecią kadencję 7 listopada ubiegłego roku.

USA i Unia Afrykańska potępiły zamach

W niedzielę wydarzenia w Gwinei potępił Departament Stanu USA. "Stany Zjednoczone potępiają dzisiejsze wydarzenia w Konakry. Mogą ograniczyć możliwości USA i innych międzynarodowych partnerów Gwinei wspierania tego kraju w dążeniu do jedności narodowej i lepszej przyszłości narodu gwinejskiego" - głosi oświadczenie.

Zamach stanu w Gwinei potępiła również Unia Afrykańska (UA), która zażądała natychmiastowego uwolnienia prezydenta tego kraju. W wystosowanym oświadczeniu przewodniczący UA i prezydent Demokratycznej Republiki Konga (DRK) Felix Tshisekedi oraz szef Komisji Afrykańskiej Moussa Faki Mahamat wezwali Radę Pokoju i Bezpieczeństwa UA do zebrania się na pilnym posiedzeniu w celu oceny sytuacji i podjęcia stosownych działań.

Autorka/Autor:pqv

Źródło: PAP