Gruzja: władza rozmawia z opozycją

Aktualizacja:

Przewodnicząca gruzińskiego parlamentu Nino Burdżanadze spotkała się w sobotę wieczorem z liderami opozycji. Dyskutowała o możliwości zniesienia stanu wyjątkowego.

- Była mowa o stanie wyjątkowym, o tym, że państwo powinno go znieść tak szybko, jak to możliwe, o tym, że powinna być respektowana wolność prasy, i o ramach prawnych dla rozwiązania kryzysu - mówił po spotkaniu Dawid Gamkrelidze z partii Nowa Prawica. Według jego relacji, w konsultacjach uczestniczyli także była minister spraw zagranicznych Salome Zurabiszwili, deputowana Partii Konserwatywnej Kacha Kukawa i Dawid Usupaszwili z Partii Republikańskiej. Minister spraw zagranicznych Salome Zurabiszwili skrytykowała władze. - Chcą tylko dialogu dla samego dialogu, by poprawić za granicą swój wizerunek - mówiła.

Rozmowy, które trwały 2,5 godzinny, były pierwszym spotkaniem opozycji z przewodniczącą Burdżanadze, reprezentującą otoczenie prezydenta Micheila Saakaszwilego.

Termin spotkania ustalono w czasie rozmów opozycji z przedstawicielami władz, które odbyły się kilka godzin wcześniej w siedzibie zwierzchnika gruzińskiego prawosławia patriarchy - Katolikosa Ilii II.

Gruziński parlament jednogłośnie zatwierdził w piątek wprowadzenie przez Saakaszwilego stanu wyjątkowego w całym kraju na 15 dni. Stan wyjątkowy ogłoszono w środę wieczorem, po fali masowych protestów, których uczestnicy domagali się ustąpienia prezydenta.

W czwartek szef państwa ogłosił, że przedterminowe wybory prezydenckie odbędą się 5 stycznia.

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości