Granica z Białorusią. Raport o sytuacji przedstawiony przez Polskę ambasadorom państw UE

Źródło:
PAP
Patrol SG przy granicy z Białorusią
Patrol SG przy granicy z BiałorusiąStraż Graniczna
wideo 2/4
Patrol SG przy granicy z BiałorusiąStraż Graniczna

Polska ma nadal do czynienia z próbami nielegalnego przekraczania granicy i agresywnymi działaniami ze strony białoruskiej. Stały Przedstawiciel Polski przy Unii Europejskiej Andrzej Sadoś przekazał w środę ambasadorom państw członkowskich przy Unii Europejskiej informacje w sprawie aktualnej sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.

Strona Polska na spotkaniu z zadowoleniem przyjęła fakt, że dla Francji, która objęła prezydencję w Unii Europejskiej 1 stycznia, zewnętrzny wymiar migracji jest priorytetem. Podkreśliła, że w tym zakresie potrzebna jest współpraca Unii Europejskiej z krajami pochodzenia i tranzytu.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Stały Przedstawiciel Polski przy Unii Europejskiej Andrzej Sadoś wskazał na potrzebę wyeliminowania pierwotnych przyczyn migracji. W tym kontekście wymienił między innymi pomoc rozwojową Unii Europejskiej, wzmocnienie systemów zarządzania granicami, migracją i azylem w państwach trzecich i zwalczanie przemytu migrantów.

Blisko 40 tysięcy prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią

Dla Polski, jak oświadczył dyplomata, priorytetami są: sytuacja w Afganistanie, wsparcie Bałkanów Zachodnich oraz zacieśnienie współpracy z Irakiem i innymi krajami pochodzenia i tranzytu migrantów, próbujących nielegalnie przekroczyć granicę zewnętrzną UE przez Białoruś.

Sadoś przekazał, że do końca 2021 roku Polska odnotowała blisko 40 tysięcy prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią, z czego zapobiegła około 33,7 tys. W okresie od 1 do 9 stycznia 2022 r. dokonano 239 prób, 137 udaremniono. Ponadto polska administracja wydała nakazy opuszczenia terytorium 88 cudzoziemcom.

Blisko 40 tysięcy prób nielegalnego przekroczenia granicy z BiałorusiąTwitter/straz_graniczna

Sadoś: Polska nadal ma do czynienia z atakami na granicę

Ambasador przekazał, że Polska nadal ma do czynienia z atakami na granicę oraz innymi niebezpiecznymi i prowokacyjnymi zachowaniami, mimo mniejszej liczby grupowych prób jej przekroczenia.

W ostatnim czasie - jak wskazywał dyplomata - odnotowano próby przekraczania rzek granicznych pontonem, a strona polska ma podejrzenia, że migranci są kierowani przez służby białoruskie w kierunku niebezpiecznych stref, w tym np. bagien i rozlewisk (np. Narwi).

Przekazał też, że propaganda białoruska i rosyjska rozpowszechniają coraz bardziej absurdalne oszczerstwa przeciwko Polsce. Do tych działań wykorzystuje się między innymi dezertera, który uciekł na stronę przeciwnika, a który w mediach podaje nieprawdziwe informacje, wpisane w działania dezinformacyjne przeciwko Polsce.

Ambasador Polski przy UE o działaniach dyplomatycznych ws. migrantów

Sadoś miał powiedzieć, że Polska podejmuje szeroko zakrojone wysiłki dyplomatyczne, aby zawrócić obywateli państw trzecich do ich kraju pochodzenia, jednak dostrzega pilną potrzebę opracowania skutecznego mechanizmu powrotów, w tym przymusowych.

Przypomniał, że od sześciu miesięcy toczy się dyskusja na temat zawieszenia niektórych przepisów kodeksu wizowego w odniesieniu do Iraku, a ten od dawna spóźniony krok mógłby zachęcić władze irackie do lepszej współpracy w zakresie readmisji.

Autorka/Autor:asty/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/straz_graniczna

Tagi:
Raporty: