Protesty po sfałszowanych wyborach prezydenckich, zmuszenie samolotu linii Ryanair do lądowania, sankcje gospodarcze nałożone na Mińsk - to był dopiero początek. Oto wydarzenia, które poprzedziły kryzys migracyjny na wschodniej granicy Unii Europejskiej.
Polska i inne państwa członkowskie Unii Europejskiej oskarżają prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenkę o zorganizowanie kryzysu migracyjnego. Twierdzą, że to odwet za sankcje nałożone na Mińsk za łamanie praw człowieka.
Kluczowe zdarzenia, które poprzedziły kryzys migracyjny
W ostatnich dniach sytuacja na granicy polsko-białoruskiej znacząco się pogorszyła, wraz z pojawieniem się wielkiej grupy migrantów w okolicach przejścia granicznego w Kuźnicy. Sytuację poprzedziły inne ważkie wydarzenia:
Sierpień 2020 – na Białorusi wybuchają protesty po tym, jak Alaksandr Łukaszenka uznał się zwycięzcą wyborów prezydenckich, które - według zagranicznych obserwatorów - nie były ani wolne, ani uczciwe.
23 maja 2021 – Białoruskie władze zmusiły samolot linii Ryanair do lądowania na lotnisku w Mińsku. Jednym z pasażerów był opozycyjny aktywista i bloger Raman Pratasiewicz. Białoruś została wtedy mocno skrytykowana przez Unię Europejską i Stany Zjednoczone.
26 maja 2021 – Łukaszenka informuje, że jego kraj nie będzie już uniemożliwiał migrantom przekraczania granicy z Unią Europejską.
24 czerwca 2021 – Unia Europejska po raz pierwszy nakłada na Białoruś szeroko zakrojone sankcje gospodarcze. To odpowiedź na naruszenia praw człowieka i brutalne represje wobec społeczeństwa obywatelskiego, opozycji demokratycznej i dziennikarzy w tym kraju, a także na przymusowe lądowanie samolotu w Mińsku.
9 lipca 2021 – Litwa rozpoczyna budowę 550-kilometrowego ogrodzenia z drutu kolczastego na granicy z Białorusią. Wcześniej oskarżyła Mińsk o zwożenie migrantów w celu umożliwienia im nielegalnego wkroczenia na terytorium Unii Europejskiej.
19 lipca 2021 – Frontex ogłasza wysłanie 60 funkcjonariuszy, helikopterów i pojazdów na granicę litewsko-białoruską w związku z gwałtownym wzrostem liczby nielegalnych przekroczeń granicy.
9 sierpnia 2021 – Łotwa ogłasza stan wyjątkowy wzdłuż swojej granicy.
10 sierpnia 2021 – Litwa postanawia wznieść wysokie metalowe ogrodzenie, aby powstrzymać nielegalne przekraczanie granicy.
23 sierpnia 2021 – Polska zapowiada budowę wysokiego ogrodzenia wzdłuż granicy z Białorusią.
2 września 2021 – Polska ogłasza stan wyjątkowy w miejscowościach graniczących z Białorusią.
8 września 2021 – Białoruś ostrzega, że może zamrozić porozumienie z Unią Europejską w sprawie przyjmowania z powrotem migrantów, którzy weszli do Unii z jej terytorium, powołując się na "nieprzyjazne działania" Brukseli.
19 września 2021 – W rejonie przygranicznym z Białorusią znaleziono zwłoki trzech osób.
1 października 2021 – Polska przedłuża stan wyjątkowy o kolejne 60 dni.
8 października 2021 – Polska oskarża białoruskie służby o oddawanie strzałów, prawdopodobnie z użyciem ślepych naboi, w kierunku swoich wojsk i wzywa chargé d'affaires ambasady Republiki Białorusi w Polsce.
14 października 2021 – Polska uchwala przepisy zezwalające na wypychanie migrantów z powrotem na granicę.
3 listopada 2021 – Polskie władze ogłaszają, że niezidentyfikowane umundurowane i uzbrojone osoby wkroczyły na terytorium Polski z Białorusi.
8 listopada 2021 – Polskie władze oskarżają Białoruś o przygotowanie prowokacji i skierowanie setek migrantów w kierunku polskiej granicy.
9 listopada 2021 – Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow sugeruje, aby na wzór umowy przyjętej z władzami Turcji, Unia Europejska rozważyła zaoferowanie Białorusi pomocy finansowej. Miałoby to pomóc powstrzymać migrantów przed przekraczaniem granicy.
Źródło: Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Policja