Co najmniej 20 ofiar śmiertelnych eksplozji na stacji benzynowej w Górskim Karabachu

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, Radio Wolna Europa, PAP

Co najmniej 20 osób zginęło w potężnej eksplozji na stacji benzynowej w mieście Stepanakert - podały lokalne władze. Do szpitali w mieście będącym stolicą separatystycznego regionu Górski Karabach trafiło 290 rannych, wielu z nich "wciąż w stanie krytycznym".

Do wybuchu doszło w poniedziałek w pobliżu autostrady Stepanakert-Askeran w nieuznawanej przez społeczność międzynarodową Republice Górskiego Karabachu na granicy Armenii i Azerbejdżanu. We wtorek rano lokalne władze podały, że w wyniku eksplozji zginęło co najmniej 20 osób. 290 rannych trafiło do szpitali, dziesiątki z nich "nadal znajdują się w stanie krytycznym" - dodano.

Nie wiadomo, co spowodowało tragiczną eksplozję. W poniedziałek rzecznik praw obywatelskich Górskiego Karabachu Gegham Stepanyan zwracał uwagę, że ciężko rannych należy przetransportować samolotem w inne miejsce, gdyż lokalne szpitale nie są w stanie zapewnić im należytej opieki. 

Eksplozja na stacji benzynowej w Górskim KarabachuMSW Rep. Górskiego Karabachu

CZYTAJ WIĘCEJ: Uchodźcy z Górskiego Karabachu przybywają do Armenii. "Nie ma słów do opisania"

Konflikt w Górskim Karabachu

W Górskim Karabachu, zamieszkałej w większości przez Ormian enklawie na terenie należącym de iure do Azerbejdżanu, 19 września wybuchły walki, których stroną inicjującą był Azerbejdżan. Jego wojska szybko uporały się z broniącymi się Ormianami. 21 września ogłoszono zawieszenie broni.

Eksplozja na stacji benzynowej w Górskim KarabachuMSW Rep. Górskiego Karabachu

CZYTAJ WIĘCEJ: Kim Kardashian ostrzega przed powtórką ludobójstwa Ormian, apeluje o natychmiastową interwencję 

We wtorek rano armeński rząd informował, że do kraju przybyło już 13,5 tysiąca ormiańskich uchodźców z Górskiego Karabachu. Według władz w Erywaniu, obawiają się oni czystek etnicznych po odzyskaniu pełnej kontroli nad enklawą przez rząd w Baku.

Władze Azerbejdżanu oświadczyły, że każdy, kto pragnie opuścić zdobytą przez Baku enklawę i wyjechać do Armenii, będzie miał zapewnioną taką możliwość oraz darmowe paliwo. Na drogach prowadzących z Górskiego Karabachu do Armenii pojawiły się korki.

Autorka/Autor:momo, pp/adso,mm

Źródło: Reuters, Radio Wolna Europa, PAP

Źródło zdjęcia głównego: MSW Rep. Górskiego Karabachu

Tagi:
Raporty: