Pierwsza kobieta na czele CIA


Amerykański Senat stosunkiem głosów 54 "za" do 45 "przeciw" zatwierdził w czwartek Ginę Haspel na stanowisku dyrektora CIA. 61-letnia Haspel jest siódmym szefem i pierwszą kobietą w 70-letniej historii agencji.

Wynik czwartkowego głosowania w Senacie nie był zaskoczeniem, ponieważ wcześniej - w środę - Gina Haspel związana z amerykańską agencją szpiegowską od roku 1985, stosunkiem głosów 10:5, otrzymała pozytywną rekomendację Senackiej Komisji Wywiadu.

Z reguły całość stuosobowego amerykańskiego Senatu głosuje zgodnie z rekomendacją wydaną przez odpowiednią komisję opiniującą kandydatów na ważne stanowisko państwowe.

Ale za zatwierdzeniem kandydatury Giny Haspel głosowało 54 senatorów, w tym sześciu senatorów z Partii Demokratycznej, wśród nich wiceprzewodniczący kluczowej w zatwierdzeniu tej nominacji Senackiej Komisji Wywiadu, senator Mark Warner ze stanu Wirginia.

Przeciw zatwierdzeniu Giny Haspel

Przeciw zatwierdzeniu Giny Haspel głosowało 45 senatorów, w tym dwóch republikanów. W głosowaniu nie wziął udziału republikański senator John McCain, który przechodzi chemoterapię po wykryciu u niego raka mózgu. Powiedział jednak, że gdyby mógł głosować, byłby przeciw.

McCain przypomniał rolę, jaką Haspel odegrała będąc szefową tajnego więzienia CIA w Tajlandii w roku 2002. Podejrzani o działalność terrorystyczną i przetrzymywani tam terroryści byli poddawani tak zwanym "rozszerzonym przesłuchaniom", które zdaniem krytyków CIA były torturami niezgodnymi z Konwencją Genewską.

Nie pozwoli na stosowanie tortur

Gina Haspel podczas przesłuchania przed Senacką Komisją Wywiadu i w liście do senatora Marka Warnera - najwyższego rangą przedstawiciela Partii Demokratycznej w tej komisji - zapewniła, że w przypadku zatwierdzenia na stanowisku dyrektor CIA nie pozwoli na stosowanie tortur.

Zwolennicy kandydatki prezydenta Trumpa do objęcia funkcji szefowej CIA - wśród nich wszyscy żyjący byli dyrektorzy CIA - podkreślali 33-letnie doświadczenie Giny Haspel w działalności wywiadowczej, jej rolę w walce z tak zwanym Państwem Islamskim i Al Kaidą oraz ponadpartyjne poparcie, jakie uzyskała podczas przesłuchania przed Senacką Komisją Wywiadu.

Nowa dyrektor CIA rozpoczęła służbę w największej z 13 amerykańskich agencji wywiadowczych w roku 1985. Przez większość kariery była związana z wydziałem tajnych operacji CIA.

Po objęciu przez Mike'a Pompeo, poprzedniego dyrektora CIA, funkcji sekretarza stanu, Gina Haspel od 26 kwietnia pełniła obowiązki dyrektora CIA, formalnie pozostając na stanowisku wicedyrektora agencji.

Autor: kb//now / Źródło: PAP