Generał rezerwy o walkach w Iłowajsku: to katastrofa. Armia przygotowywana do poddania się?


Aż 680 ukraińskich żołnierzy przebywa w niewoli u wspieranych przez Moskwę separatystów - poinformował w poniedziałek generał rezerwy Wołodymyr Ruban, który jest szefem Centrum Wymiany Jeńców w Kijowie. Sposób prowadzenia walk w Iłowajsku określił jako "katastrofę". - To, jak prowadzone są tam działania bojowe, wywołuje wrażenie, że armia przygotowywana jest do poddania się i pójścia do niewoli - zauważył.

80 proc. pojmanych przez przeciwnika wojskowych to uczestnicy walk w Iłowajsku, który okrążony jest przez siły rosyjskiej armii i rebeliantów - powiedział na konferencji prasowej; Iłowajsk leży w pobliżu Doniecka. Ruban ocenił, że wydarzenia w Iłowajsku "to katastrofa".

- To, jak prowadzone są tam działania bojowe, wywołuje wrażenie, że armia przygotowywana jest do poddania się i pójścia do niewoli - podkreślił generał rezerwy, cytowany przez prywatną agencję informacyjną UNIAN.

Zaznaczył, że separatyści gromadzą ukraińskich jeńców "w jednym miejscu w Doniecku i problemem zaczyna być, w jaki sposób ich wyżywić". Poinformował, że władze obwodu dniepropietrowskiego przygotowują pociąg humanitarny z artykułami spożywczymi, który ma być skierowany do Doniecka.

Jeńcy mają nie być torturowani

Ruban, który należy także do organizacji Korpus Oficerski, oświadczył, że ustaliła ona z separatystami w obwodzie donieckim, że jeńcy nie będą torturowani, a żadna ze stron nie będzie przeciwstawiała się wywożeniu z rejonu walk rannych i ciał zabitych.

- Ustaliliśmy ze stroną doniecką, z panem Zacharczenką (przywódca prorosyjskich separatystów w Donbasie Ołeksandr Zacharczenko - red.), że nie będzie więcej przeszkód w wywożeniu ciał tych, którzy zginęli w boju - powiedział. - Ustaliliśmy także, że jeńcy nie będą torturowani i rozstrzeliwani. Mamy potwierdzone fakty śmierci żołnierzy, którzy znaleźli się w niewoli - podkreślił Ruban.

W walkach o Iłowajsk zginęło ponad 360 wojskowych ukraińskich tvn24.pl

Nie wiadomo dokładnie, jakie straty poniosła armia

W zeszłym tygodniu siły ukraińskie poniosły straty w walkach z separatystami, którzy m.in. okrążyli Iłowajsk, leżący na południowy wschód od Doniecka. Władze Ukrainy nie komentują jednak doniesień o skali strat. W sobotę minister obrony Wałrij Hełetej oświadczył, że wiadomości te zostają utajnione ze względu na dobro prowadzonej tam operacji.

Minister spraw wewnętrznych Ukrainy Arsen Awakow przekazał natomiast w niedzielę, że kolejnym ukraińskim żołnierzom udało się wydostać z okrążenia w Iłowajsku na południowy wschód od Doniecka. Są to ochotnicze bataliony Dnipro-1 i Myrotworec. Dowódca batalionu Donbas Semen Semenczenko także poinformował, że z Iłowajska przedostało się na stronę ukraińską 14 jego żołnierzy.

Z okrążenia w Iłowajsku wydostał się również ochotniczy oddział Krym. Jego żołnierze twierdzą, że mimo ustaleń o utworzeniu korytarza ewakuacyjnego z Iłowajska, oddział ten został ostrzelany podczas opuszczania miasta przez separatystów.

Wzrost napięcia

Ukraina alarmuje, że ukraińscy żołnierze walczą na wschodzie kraju z regularną rosyjską armią. Przy wsparciu Rosji separatystom udało się po zajęciu Nowoazowska otworzyć nowy front.

Petro Poroszenko powiedział w czwartek otwarcie, że rosyjskie wojska dokonały inwazji na terytorium Ukrainy.

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen potwierdził, że Rosja jest zaangażowana w bezpośrednie operacje militarne na wschodzie Ukrainy.

Przed sobotnim szczytem UE prezydent Litwy Dalia Grybauskaite nie żałowała ostrych słów pod adresem Rosji. Oświadczyła, że Rosja jest w stanie wojny z Ukrainą, co w praktyce oznacza również wojnę z Europą.

W czasie szczytu przywódcy państw UE uzgodnili rozpoczęcie przygotowań do wprowadzenia nowych sankcji wobec Rosji w związku jej działaniami na Ukrainie. Unia ma przygotowań swoje propozycje w ciągu tygodnia. Jednocześnie wezwała rosyjskie władze do wycofania wojsk i sprzętu z terytorium Ukrainy.

Sytuacja militarna w Donbasie (1 września) - wg strony ukraińskiejRada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy

Autor: kg//rzw / Źródło: PAP, tvn24.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości