"I znów przemówił Rzym. Ale sprawa nie jest zamknięta"

TVN24 | Świat

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP

Watykańska Kongregacja Nauki i Wiary sprzeciwia się wspólnej komunii katolików i protestantów. Postulaty zostały wyrażone w liście skierowanym do przewodniczącego Niemieckiej Konferencji Biskupów biskupa Georga Baetzinga - informują media w Berlinie.

Oglądaj TVN24 w internecie>>>

"I znów przemówił Rzym. Tym razem w sprawie ekumenizmu. Ale sprawa nie jest zamknięta. Godne uwagi jest już to, że przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec, biskup Limburga Baetzing uznaje za niezgodne z duchem czasu i nieodpowiednie watykańskie zalecenia i zakazy w sprawie wyświęcania kobiet, kierowania parafiami i ostatnio udziału (katolików i protestantów) we wspólnej komunii i Eucharystii. Zwłaszcza że mówi w imieniu znaczącej większości biskupów, którzy już nie milczą" – napisał "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

"Najnowszy list watykańskiej Kongregacji Nauki i Wiary wyraża zastrzeżenia wobec dokumentu Ekumenicznej Grupy Roboczej teologów katolickich i ewangelickich pt. 'Wspólnie przy stole Pańskim' sprzed roku, który dotyczy wspólnej komunii katolików i protestantów. Jednym z sygnatariuszy dokumentu był bp Baetzing. W maju przyszłego roku uczestnicy Ekumenicznego Zjazdu Kościołów we Frankfurcie mają mieć możliwość udziału w komunii i eucharystii obu Kościołów, zgodnie z opisanym w dokumencie modelem" - podała rozgłośnia Deutsche Welle.

CZYTAJ: Zagadkowa, nagła dymisja papieskiego hierarchy i rezygnacja z "praw związanych z godnością kardynała"

"Baetzing próbował załagodzić sprawę"

Opinia Kongregacji Nauki i Wiary może to przekreślić. W swoim liście Kongregacja wskazuje, że różnice w rozumieniu Eucharystii i urzędu kościelnego są "jeszcze tak istotne", że w chwili obecnej udział katolików w Wieczerzy Pańskiej i protestantów w komunii jest wykluczony.

"Biskup Baetzing próbował załagodzić sprawę, twierdząc, że dokument Ekumenicznej Grupy Roboczej to jedynie wkład w dyskusję, który wymaga jeszcze omówienia w obu Kościołach. Jednocześnie nie widzi on jednak powodu, by rewidować stanowisko grupy roboczej" - podała Deutsche Welle. I podkreśliła: "Nie po raz pierwszy Watykan zgłasza zastrzeżenia do działań i dyskusji, jakie toczą się w niemieckim Kościele, który w 2019 roku zainicjował debatę o reformie, czyli tzw. drogę synodalną. Ma ona być odpowiedzią na kryzys wywołany skandalem związanym z molestowaniem seksualnym dzieci przez duchownych. Proces dotyczy czterech kluczowych zagadnień: władzy w Kościele, formy życia kapłańskiego (celibatu), moralności seksualnej oraz roli kobiet w posługach i na urzędach kościelnych".

Jeszcze w trakcie przygotowań do "drogi synodalnej" prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Biskupów, kardynał Marc Ouellet ostrzegł niemieckich hierarchów przed podejmowaniem kroków, które nie są zgodne z normami Kościoła powszechnego.

Podstawowym zadaniem Kongregacji Nauki i Wiary jest dbanie o prawowierne głoszenie i obronę wiary katolickiej w całym Kościele. Do jej kompetencji należą sprawy dotyczące doktryny wiary lub moralności.

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP