Zamachowiec z Nicei miał w telefonie zdjęcie mordercy, który pod Paryżem odciął nauczycielowi głowę

Autor:
pp//rzw
Źródło:
PAP

Zdjęcie Abdullaha Anzorowa, który pod Paryżem obciął w połowie października głowę nauczycielowi Samuelowi Paty'emu, miał w swoim telefonie sprawca zamachu w bazylice Notre Dame w Nicei Brahim Aoussaoui - podała w piątek francuska krajowa prokuratura ds. terroryzmu.

Sprawca zamachu w bazylice Notre Dame w Nicei, w którym zginęły trzy osoby, Brahim Aoussaoui, miał w swoim telefonie zdjęcie Abdullaha Anzorowa, który wcześniej pod Paryżem obciął w połowie października głowę nauczycielowi Samuelowi Paty'emu. Posiadał też nagranie audio, w którym Francja określana jest jako "kraj niewiernych", oraz "zdjęcia związane" z dżihadystyczną organizacją zwaną Państwem Islamskim (IS) - poinformowała w piątek francuska krajowa prokuratura ds. terroryzmu. Prowadzi ona przeciwko zamachowcowi z Nicei śledztwo w sprawie "zabójstw i usiłowania zabójstwa (...) w ramach zamachu terrorystycznego".

"Na tym etapie dochodzenia nie ustalono jeszcze, czy podejrzany miał kontakty operacyjne, które ułatwiły mu przejście do czynu" - zastrzegła prokuratura, która wyjaśnia, że dochodzenie ma też na celu "sprawdzenie, czy (napastnik - red.) mógł korzystać ze wsparcia lub jakiejkolwiek pomocy (...) we Francji, Włoszech lub Tunezji".

Nożownik z Nicei w stanie krytycznym

Zamachowiec z Nicei to 21-letni Tunezyjczyk, wraz z grupą imigrantów zszedł 20 września z łodzi na Lampedusie i trafił do ośrodka pobytu w Bari w Apulii, skąd udał się na Sycylię. 27 października rano przyjechał do Rzymu, a wieczorem tego samego dnia dotarł do Nicei na południu Francji - ustaliła prokuratura. Zamach w bazylice Notre Dame przeprowadził 29 października rano. Trzy osoby zginęły, a kilka zostało rannych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Aoussaoui, który został postrzelony przez policję, znajduje się w szpitalu w regionie paryskim, a jego stan określany jest jako krytyczny - podała prokuratura.

Morderstwo nauczyciela

16 października nauczyciel podparyskiej szkoły średniej Samuel Paty został zamordowany przez 18-letniego czeczeńskiego uchodźcę. Motywem zamachu było pokazanie podczas zajęć szkolnych karykatury proroka Mahometa. Napastnik obciął Paty'emu głowę.

Morderstwo nauczyciela wstrząsnęło Francją >>>

Anzorow, urodzony w Moskwie Czeczen, został zastrzelony przez policję wkrótce po zamachu.

Autor:pp//rzw

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości