Trzej francuscy policjanci zostali oskarżeni o nieumyślne spowodowanie śmierci Cedrica Chouviata - dostawcy zatrzymanego podczas jazdy na skuterze niedaleko wieży Eiffla. Rodzina ofiary uważa, że oskarżenie jest zbyt łagodne. "Świadome ciosy doprowadziły do śmierci Cedrica Chouviata" - napisała w oświadczeniu.
42-letni Cedric Chouviat zmarł w styczniu w szpitalu dwa dni po zdarzeniu z udziałem funkcjonariuszy policji, do którego doszło niedaleko wieży Eiffla. Policjanci zatrzymali dostawcę jadącego na skuterze, ponieważ zauważyli, że w trakcie jazdy używa telefonu komórkowego, a tablice rejestracyjne jego pojazdu są bardzo brudne.
Podczas próby wlepienia mężczyźnie mandatu doszło do ostrej dyskusji. Policjanci postanowili zatrzymać 42-latka. W trakcie tragicznej interwencji mężczyzna był podduszany. - Duszę się - miał powiedzieć mężczyzna siedmiokrotnie w tym czasie, a po chwili stracił przytomność - wynika z raportu śledczych.
Między innymi w związku z tym zdarzeniem przez Francję przetoczyła się fala protestów wobec brutalnych działań policji. Podobną historią była śmierć 24-letniego Adamy Traore, zmarłego w areszcie w 2016 roku. Incydenty te zyskały rozgłos przede wszystkim po śmierci George'a Floyda w USA - Afroamerykanina, który zmarł w wyniku brutalnej interwencji funkcjonariuszy policji.
"Świadome ciosy doprowadziły do śmierci Cedrica"
Cedric Chouviat w stanie krytycznym został przetransportowany do szpitala. Z raportu wynika, że mężczyzna zmarł w wyniku uduszenia spowodowanego uszkodzeniem krtani. Dwaj policjanci biorący udział w interwencji zostali oskarżeni w zeszłym tygodniu - przekazały AFP źródła pochodzące z sądu. Trzeci funkcjonariusz został oskarżony w czwartek - poinformował prawnik policjanta. Wobec czwartego prowadzone jest wciąż dochodzenie.
Rodzina Chouviata powiedziała, że zarzuty nieumyślnego spowodowania śmierci to zbyt łagodne oskarżenie "jak na taką przemoc i agresję oficerów policji". "Świadome ciosy doprowadziły do śmierci Cedrica Chouviata" - napisała rodzina w oświadczeniu. We francuskim prawie, podobnie jak w wielu innych krajach, policjantom groziłyby wyższe kary w związku z oskarżeniem o umyślne spowodowanie śmierci niż w przypadku stwierdzenia braku umyślności.
Członkowie rodziny ofiary chcieliby jednocześnie zakazania stosowania podduszania w czasie próby aresztowania. Były minister spraw wewnętrznych Francji Christophe Castaner ogłosił zakaz stosowania tej techniki w czerwcu, ale po protestach policjantów wycofał się z tego pomysłu.
Źródło: The Guardian
Źródło zdjęcia głównego: Nicolas Bouillon/Wikimedia CC BY 2.0