Uchylenie tajemnicy lekarskiej na czas pandemii koronawirusa, utworzenie organu nadzorczego, a także zagwarantowanie pacjentom prawa do sprzeciwu. To główne założenia ustawy dotyczącej "śledzenia" chorych na COVID-19, przegłosowanej przez Senat Francji.
Ustawa została przegłosowana w nocy z wtorku na środę. W myśl jej przepisów, system informacyjny identyfikacji osób zakażonych koronawirusem ma scentralizować wszystkie dane dotyczące zakażonych i ich kontaktów.
Lekarze zostaną czasowo zwolnieni z tajemnicy podczas trwania stanu zagrożenia epidemicznego w zakresie przekazywania informacji dotyczących zakażenia koronawirusem. Danymi ma zarządzać organ nadzorczy.
Ustawa przewiduje także możliwość odmowy rejestracji w systemie osób, które zostały błędnie zakwalifikowane, jako mające kontakt z osobą zainfekowaną.
Senat wykluczył, że tekst ustawy może służyć jako podstawa prawna dla wdrożenia mobilnej aplikacji StopCovid śledzącej zakażonych, która ma być gotowa 2 czerwca.
Prawo pacjentów do sprzeciwu
Rząd dążył do usunięcia z ustawy zapisu o prawie pacjentów do sprzeciwu w kwestii umieszczenia w systemie ich danych oraz ich kontaktów, ale senatorowie sprzeciwili się temu zapisowi. Senatorowie byli podzieleni podczas debaty nad ustawą, a część socjalistów była zdania, że konieczna jest zgoda chorych na "śledzenie" oraz konieczne jest utrzymanie tajemnicy lekarskiej.
- Jeśli nie ma śledzenia, nie mamy wyjścia z kwarantanny, zaplanowanego na 11 maja - ostrzegał przed głosowaniem minister zdrowia Olivier Veran.
Senat głosował również nad projektem ustawy przedłużającej stan zagrożenia epidemicznego, wprowadzając inną datę jego zakończenia. Rząd pierwotnie zaproponował, aby stan utrzymany został do 24 lipca, Senat skrócił czas trwania do 10 lipca. Zmodyfikował również inne rządowe zapisy.
Ustawa ma trafić jeszcze w tym tygodniu do Zgromadzenia Narodowego. Niewykluczone są kolejne korekty. Procedura legislacyjna musi jednak zostać zakończona przed 11 maja, datą zapowiedzianego końca kwarantanny.
Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem we Francji przekroczyła 170 tysięcy. Zmarło ponad 25 tysięcy osób.
Źródło: PAP