Macron rozmawiał telefonicznie z Putinem. O zaporoskiej elektrowni i eksporcie zboża

Autor:
tas/kg
Źródło:
Reuters, tvn24.pl
Trwa ukraińska kontrofensywa. Jak wygląda sytuacja w obwodzie chersońskim i na całym froncie?
Trwa ukraińska kontrofensywa. Jak wygląda sytuacja w obwodzie chersońskim i na całym froncie?TVN24, Twitter/DefenceU
wideo 2/9
TVN24, Twitter/DefenceUTrwa ukraińska kontrofensywa. Jak wygląda sytuacja w obwodzie chersońskim i na całym froncie? Wyzwolona została Bałaklija

Prezydent Francji Emmanuel Macron przekazał w czasie niedzielnej rozmowy telefonicznej z Władimirem Putinem, że rosyjskie wojsko powinno usunąć sprzęt wojskowy z Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej - poinformował Pałac Elizejski. Według Kremla tematem rozmowy był także eksport zboża z Ukrainy.

Jak podał Reuters, powołując się na komunikat Pałacu Elizejskiego, Emmanuel Macron przekazał Władimirowi Putinowi, że główną przyczyną zagrożenia w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej jest "obecność rosyjskich żołnierzy".

Relacja tvn24.pl: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ

Pałac Elizejski przekazał w oświadczeniu, że Macron poprosił Putina o wycofanie ciężkiej i lekkiej broni z Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej i że Moskwa powinna przestrzegać zaleceń Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) w celu zapewnienia bezpieczeństwa w tym miejscu.

"Prezydent (Macron) pozostanie w kontakcie z prezydentem (Wołodymyrem) Zełenskim oraz dyrektorem generalnym MAEA i w najbliższych dniach będzie rozmawiał ponownie z prezydentem Putinem, aby można było znaleźć porozumienie gwarantujące bezpieczeństwo w elektrowni" - poinformował Pałac Elizejski.

Komunikat Kremla

W komunikacie Kremla podano, że tematem rozmów obydwu przywódców był także eksport zboża z Ukrainy.

"Omawiając problemy globalnego bezpieczeństwa żywnościowego potwierdzano stanowisko, że zboże eksportowane z portów czarnomorskich powinno być kierowane przede wszystkim na potrzeby krajów rozwijających się. W tym celu niezwykle ważne jest, aby Komisja Europejska nie stwarzała przeszkód w dostawach rosyjskich produktów rolnych i nawozów na rynki Afryki, Bliskiego Wschodu i Ameryki Łacińskiej" - poinformował Kreml.

Służba prasowa Putina podała, że rozmowa telefoniczna z Macronem odbyła się z inicjatywy strony francuskiej.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tas/kg

Źródło: Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/Victor Joly

Tagi:
Raporty:
Tagi:
Raporty: