"Foreign Policy": Iran wykorzystuje Ukrainę jako poligon do testowania skuteczności swojej broni

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP

Iran, dostarczając Rosji drony, które wykorzystywane są przeciw celom wojskowym i cywilnym w Ukrainie, traktuje ją jako poligon wojskowy - pisze amerykański magazyn "Foreign Policy". Jak wskazują analitycy, swoją konfrontację z Zachodem przeniósł po raz pierwszy do Europy.

"Po raz pierwszy Iran jest zaangażowany w poważną wojnę na terytorium Europy" - piszą na łamach "Foreign Policy" eksperci waszyngtońskiego think tanku Fundacja na rzecz Obrony Demokracji John Hardie i Behnam Ben Taleblu.

"Iran nie tylko dostarcza Rosji drony i pociski rakietowe. Na Krymie, a możliwe, że również na Białorusi, przebywają irańscy doradcy, którzy pomagają rosyjskim siłom skutecznie posługiwać się tą bronią" - piszą autorzy.

Iran wykorzystuje Ukrainę jako poligon dla swojej broni

"Irańska pomoc wojskowa nie tylko skutecznie wspiera rosyjskie ataki, ale też może mieć znacznie dalej idące implikacje geopolityczne, bowiem współpraca z Moskwą stanowi element walki Teheranu o jego imperialne projekty na Bliskim Wschodzie" - oceniają Hardie i Taleblu.

Teheran prawdopodobnie będzie starał się pogłębić stosunki z Moskwą, by uzyskać zaawansowaną rosyjską broń, a jednocześnie "wykorzystuje Ukrainę jako poligon, na którym sprawdzać będzie skuteczność swoich dronów i pocisków, by móc udoskonalać ich konstrukcję" - wskazują publicyści.

Zbliżenie Moskwy z Teheranem

Agresja Rosji na Ukrainę przyczyniła się do wyraźnego zbliżenia między Moskwą a Teheranem, a najwyższy duchowo-polityczny przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei zalecił irańskim władzom rozwijanie bliższych relacji z Rosją.

Ali Khamenei, przywódca Iranu, i prezydent Rosji Władimir Putin GettyImages

Ponadto irański rząd liczy zapewne na to, że kryzys na Ukrainie odciągnie uwagę Zachodu od jego zabiegów o uzyskanie hegemonii na Bliskim Wschodzie. Może się jednak okazać, że zaangażowanie Teheranu w ten konflikt skłoni Waszyngton i jego zachodnich sojuszników do przyjęcia bardziej konfrontacyjnego kursu wobec Iranu - prognozują autorzy.

Tymczasem rzecznik Departamentu Stanu USA Vedant Patel ostrzegł niedawno, że "wzmocnienie sojuszu Rosji z Iranem powinno być przez cały świat uznane za poważne niebezpieczeństwo". Zapowiedział też, że USA nie zawahają się nałożyć sankcji na firmy lub państwa współpracujące z irańskim programem produkcji dronów.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Majdi Fathi/NurPhoto via Getty Images

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości