Finlandia w NATO. Ekspert: to pokazuje, jak fatalnym strategiem jest Władimir Putin. To dla niego koszmar

Autor:
ks
/ prpb
Źródło:
PAP
Hymn NATO odegrany podczas ceremonii wciągnięcia flagi Finlandii na maszt
Hymn NATO odegrany podczas ceremonii wciągnięcia flagi Finlandii na masztReuters
wideo 2/2
ReutersHymn NATO odegrany podczas ceremonii wciągnięcia flagi Finlandii na maszt

Jestem zachwycony, witając Finlandię jako najnowszego członka Sojuszu. Oczywiście, to pokazuje też, jak fatalnym strategiem jest Władimir Putin. To dla niego koszmar - powiedział emerytowany admirał James Stavridis, były naczelny dowódca sił NATO w Europie. Jak dodał, Finlandia wnosi do Sojuszu poważne atuty w każdej domenie.

W czasach zimnej wojny Finlandia była symbolem neutralności i rosyjskich wpływów. Jak twierdzi amerykański admirał w stanie spoczynku James Stavridis, wstępując do NATO jako jego 31. członek, teraz kraj ten stanie się z kolei symbolem rosyjskiej porażki.

ZOBACZ TEŻ: Atak na Ukrainę. Relacja na żywo w tvn24.pl

- Jako były naczelny dowódca sojuszniczy NATO jestem zachwycony, witając Finlandię jako najnowszego członka Sojuszu. Oczywiście, to pokazuje też, jak fatalnym strategiem jest Władimir Putin. To dla niego koszmar, by tak silne i zdolne państwo stało się pełnoprawnym członkiem organizacji - mówi PAP emerytowany wojskowy.

Jak dodaje, akcesja Finlandii jest wzmocnieniem Sojuszu nie tylko w sensie politycznym i symbolicznym, ale i militarnym, bo fińscy żołnierze cieszą się w Europie dużą renomą i wnoszą do sojuszu znaczące zdolności.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Prezydent Finlandii: nasze wejście do NATO zapoczątkowało nową erę

- Bardzo dobrze znam Finów, bo uczestniczyli w wielu misjach NATO, w czasie kiedy byłem dowódcą (2009-2013 - red.) i odwiedzałem ich w Helsinkach. Mają niezwykle zdolne wojsko, zwłaszcza jeśli chodzi o siły lądowe. Ale tak naprawdę są świetni w każdym wymiarze walki - ocenia.

Ekspert: z czasem Ukraina stanie się pełnym członkiem NATO

Pytany o to, jak postrzega szanse dalszego rozszerzenia sojuszu, Stavridis stwierdził, że nie ma wątpliwości, iż sprawa akcesji Szwecji zostanie rozwiązana już wkrótce. A co z Ukrainą? Jak przyznaje, jej droga do NATO będzie zapewne trudniejsza. Jednak podobnie jak członkostwo Finlandii kiedyś wydawało się mało prawdopodobnym scenariuszem, tak samo może być z Ukrainą.

- Jestem w tej sprawie pełen nadziei, że z czasem Ukraina stanie się członkiem NATO. I myślę, że to teraz bardzo realistyczna możliwość - mówi admirał. - To byłby prawdziwy koszmar dla Rosji, gdyby te wszystkie zdolne wojskowo państwa dołączyły do Sojuszu - dodaje.

Zaślepka materiału TVN24GO
Dlaczego Finlandia i Szwecja do tej pory nie chciały wstąpić do NATO? "Podcast o zagranicy"
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ks / prpb

Źródło: PAP