Przyjęli strategię stworzenia najbezpieczniejszego kraju świata

Atak nożownika w Turku
Atak nożownika w Turku
TVN24 BiS
Nawet mimo ostatniego ataku terrorystycznego, fińskie władze są pewne, że to wykluczenie społeczne jest największym zagrożeniem dla bezpieczeństwaTVN24 BiS

Fiński rząd przyjął w czwartek plan umacniania bezpieczeństwa wewnętrznego, który ma pomóc Finlandii zrealizować wizję najbezpieczniejszego kraju na świecie. Według rządu największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa jest wykluczenie społeczne.

W rządowym raporcie przypomniano, że według różnych wskaźników i szacunków Finlandia już jest oceniana jako najbezpieczniejsze państwo świata, a ta pozycja jest wynikiem pracy i rozwoju bezpiecznego, konkurencyjnego i dostatniego społeczeństwa. Jednocześnie podkreślono, że w ostatnich latach poczucie bezpieczeństwa zmniejszyło się. Wpłynęły na to szerokie zmiany społeczne, a szczególnie czynniki powodujące niestabilność.

"Największym wyzwaniem dla bezpieczeństwa wewnętrznego jest rozszerzające się i zróżnicowane wykluczenie" - czytamy w strategii zatytułowanej "Dobre życie – bezpieczna codzienność”.

Według resortu spraw wewnętrznych, który przygotował ten dokument, skrajnym skutkiem wieloaspektowego wykluczenia jest wzmocnienie ruchów ekstremistycznych oraz radykalizacja postaw.

Problemy bezpieczeństwa dotyczą niewielkiej grupy

Z szacunków ujętych w dokumencie wynika, że powtarzające się problemy bezpieczeństwa dotyczą przede wszystkim małej grupy ludzi. Dla przykładu ponad połowa wszystkich przestępstw jest popełniana przez mniej niż 5 proc. społeczeństwa, a 10 proc. społeczeństwa doświadcza ponad dwóch trzecich przemocy. Takie zjawisko, według autorów strategii, wymaga większej koncentracji działań służb.

Z przytoczonego w dokumencie badania OECD wynika, że co piąty młody Fin (mężczyzna w wieku 20-24 lata) jest bez pracy i nie pobiera żadnej nauki. Odsetek takich młodych ludzi rośnie od 2011 r., a pozostawanie poza społeczeństwem wynika również z problemów ze zdrowiem psychicznym.

W raporcie zwrócono uwagę, że w najbliższej przyszłości zapobiec marginalizacji i wykluczeniu społecznemu może zatrudnienie (bezrobocie w Finlandii jest na poziomie ok. 7,5 proc.). Jednocześnie zauważono, że "gospodarczy dobrobyt jest dzielony nierównomiernie".

Kluczowe kwestie, które wpływają na bezpieczeństwo, to zmiany globalnych uwarunkowań związanych z bezpieczeństwem, rozdrobnienie społeczeństwa, migracje, technologia oraz ekstremistyczne ruchy i ideologie. Dodatkowo imigracja ze stref objętych konfliktami może zwiększyć obecność międzynarodowych organizacji przestępczych i terrorystycznych.

Sposobem zapewnienia bezpieczeństwa wewnętrznego ma być zakup wyposażenia i systemów dla służb, aby mogły reagować w sytuacji katastrof, terroryzmu, wojny hybrydowej, przestępczości internetowej i innych zagrożeń w zmienionym otoczeniu.

Większe nakłady budżetowe na bezpieczeństwo

Minister spraw wewnętrznych Paula Risikko powiedziała w czwartek, że zasoby służb zajmujących się bezpieczeństwem muszą być zapewnione w perspektywie długoterminowej. Odniosła się również do liczebności policji, której zwiększenie postulują w ostatnim czasie niektórzy politycy i media (w 5,5-milionowej Finlandii jest najmniej policjantów w całej Europie w stosunku do liczby mieszkańców – 1,3 na tysiąc osób, średnia europejska to ok. 3).

Według szefowej MSW obecna liczba fińskich policjantów - 7200 - zostanie utrzymana także w kolejnym roku. Przyznała jednak, że kwestia ta zostanie ponownie przeanalizowana wiosną przyszłego roku. W strategii podkreślono, że dla poczucia bezpieczeństwa wśród mieszkańców istotna jest szczególnie widoczna obecność policji. Z kolei w odniesieniu do ochrony granic zewnętrznych kraju zwrócono uwagę na potrzebę większego nadzoru na wschodniej granicy z Rosją i prowadzenia kontroli granicznych.

Wcześniej rząd planując budżet na 2018 r. zdecydował, że na policję przeznaczy dodatkowe 44 mln euro, a na służbę bezpieczeństwa wewnętrznego SUPO (odpowiedzialną bezpośrednio za zwalczanie terroryzmu) 6 mln euro. Na służbę graniczną rada ministrów zaplanowała wsparcie rzędu 8 mln euro. Z kolei na siły zbrojne przekazane ma być o 50 mln euro więcej.

Zgodnie ze strategią na poprawę bezpieczeństwa mają też wpłynąć projekty legislacyjne dotyczące zwalczania zagrożeń hybrydowych oraz informatycznych, nielegalnej imigracji, ruchów ekstremistycznych, przestępstw internetowych oraz gospodarczych.

"Strategia przeciwdziałania terroryzmowi jest aktualizowana" - podkreślono w raporcie. W przygotowaniu strategii udział wzięło ok. 100 ekspertów oraz ponad 30 organizacji. "Wdrażanie strategii wymaga udziału całego społeczeństwa, a za jej realizację odpowiadać będzie wiele różnych podmiotów" – podkreśliło ministerstwo.

Element programu rządowego

Wizja najbezpieczniejszego kraju świata jest jednym z elementów programu koalicyjnego rządu Juhy Sipili, którego czteroletnia kadencja rozpoczęła się dwa lata temu. Według opublikowanego w 2017 r. raportu konkurencyjności turystyki przygotowywanego co dwa lata przez Światowe Forum Ekonomiczne Finlandia jest najbezpieczniejszym krajem świata i najbezpieczniejszym kierunkiem podróży dla turystów. Finlandia zajęła pierwsze miejsce również w dwóch poprzednich edycjach rankingu. W przygotowaniu tego raportu brane są pod uwagę m.in. takie kryteria jak ocena działania policji, wskaźnik przestępczości oraz zagrożenia terrorystyczne. Raport został opublikowany przed atakiem nożownika w Turku z połowy sierpnia, kiedy zginęły dwie osoby, a osiem zostało rannych. Zdarzenie to zostało uznane za pierwszy akt terrorystyczny w Finlandii.

Autor: tmw/adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock