Prezydent Finlandii rozmawiał z przywódcą Chin o uszkodzeniu Balticconnetor oraz Ukrainie

Źródło:
PAP
Szwecja i Finlandia podczas wspólnych ćwiczeń wojskowych
Szwecja i Finlandia podczas wspólnych ćwiczeń wojskowych
Reuters Archive
Szwecja i Finlandia podczas wspólnych ćwiczeń wojskowychReuters Archive

Prezydenci Finlandii i Chin, Sauli Niinisto i Xi Jinping, odbyli rozmowę w sprawie szkód wyrządzonych w ubiegłych roku w leżącym na dnie Bałtyku gazociągu Balticconnector łączącym Finlandię i Estonię. Prezydenci zwrócili uwagę na "konstruktywną" współpracę między krajami.

Niinisto zwrócił uwagę na możliwe konsekwencje rozszerzenia wojny w Ukrainie oraz "znaczącą rolę Chin w osiągnięciu trwałego i sprawiedliwego rozwiązania pokojowego" – przekazała kancelaria fińskiego prezydenta, podkreślając, że rozmowa odbyła się z inicjatywy strony fińskiej.

Prezydenci – jak poinformowano – zwrócili uwagę na "konstruktywną" współpracę między krajami w dochodzeniu w sprawie uszkodzenia estońsko-fińskiego gazociągu Balticconnector, do jakiego doszło w październiku ubiegłego roku.

Chiński kontenerowiec podejrzewany o uszkodzenie gazociągu

Według ustaleń fińskiej policji podejrzewany jest o to chiński statek towarowy Newnew Polar Bear pływający pod banderą Hongkongu. Fińskie służby wyciągnęły z dna Zatoki Fińskiej w pobliżu miejsca uszkodzenia gazociągu ważącą kilka ton kotwicę, która – jak wskazują badania techniczne – należy do chińskiego frachtowca.

Śledczy zakładają możliwe uderzenie kotwicy w gazociąg. W momencie awarii gazociągu chiński statek, mający ok. 170 m długości, płynął z Królewca do Petersburga, w ramach chińskiego szlaku północnego.

Niinisto i Xi zapewnili też "o stabilnych i długotrwałych relacjach między krajami" - przekazano w komunikacie kancelarii fińskiego prezydenta.

Fińska prasa podkreśla, że Niinisto, który wiosną tego roku zakończy swoja drugą 6-letnią kadencję prezydencką, wielokrotnie kontaktował się z przywódcą Chin. Ostatnio było to w 2021 r., czyli przed atakiem Rosji na Ukrainę. Fiński prezydent gościł w Pekinie w 2019 r., zaś Xi był w Helsinkach w 2017 r.

Autorka/Autor:asty//mrz

Źródło: PAP