Pekin oskarża Manilę o wtargnięcie na wody Chin. Filipińskie wojsko: to nasze podwórko

Źródło:
PAP

Po tym jak chińskie wojsko oskarżyło Filipiny o "wtargnięcie" na wody pod chińską jurysdykcją, rzecznik filipińskiej armii stwierdził, że "nie można wtargnąć na własne podwórko", a doradca do spraw bezpieczeństwa narodowego zaznaczył, że Manila ma "pełne prawo" do patrolowania atolu Scarborough, który znajduje się w wyłącznej strefie ekonomicznej Filipin - podaje we wtorek filipiński portal Rappler.

Rzecznik Dowództwa Południowego Armii Ludowo-Wyzwoleńczej Chin płk. Tian Junli powiedział w poniedziałek, że filipiński okręt wojenny "wtargnął na wody przyległe do chińskiej wyspy Huangyan Dao (atol Scarborough w nazewnictwie chińskim) bez zgody chińskiego rządu", co "poważnie naruszyło suwerenność Chin i prawo międzynarodowe".

- Nie możemy wtargnąć na nasze własne podwórko i nikt nie może nam zabronić wejścia do własnego domu, więc nie ma prawdy w tym, co mówią - powiedział we wtorek w wywiadzie dla "The Manila Times" płk Medel Aguilar, rzecznik filipińskiej armii.

- Zgodnie z prawem międzynarodowym Filipiny mają pełne prawo do patrolowania Morza Zachodniofilipińskiego wzdłuż i wszerz, co z pewnością obejmuje Bajo de Masinloc (atol Scarborough w filipińskim nazewnictwie), który znajduje się w wyłącznej strefie ekonomicznej Filipin – oświadczył wcześniej tego samego dnia doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Eduardo Ano.

Ano odniósł się do Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawie morza (UNCLOS) i orzeczenia wydanego przez Stały Trybunał Arbitrażowy w Hadze w 2016 roku, w którym stwierdzono, że roszczenia Pekinu do wód filipińskich są bezprawne.

Spory terytorialne Chin i Filipin

Chiny, które roszczą sobie prawo do blisko 90 proc. Morza Południowochińskiego, od początku nie uznają tego orzeczenia, co spowodowało eskalację sporów morskich i terytorialnych.

- Wzywamy Chiny do odpowiedzialnego działania, poszanowania UNCLOS, przestrzegania orzeczenia arbitrażowego z 2016 r., promowania międzynarodowego porządku opartego na zasadach oraz zaprzestania agresywnych i nielegalnych działań na wodach filipińskich - powiedział Ano, oskarżając Pekin o "tworzenie niepotrzebnego napięcia między naszymi dwoma narodami"

W styczniu przywódca Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping i prezydent Filipin Ferdinand Marcos Jr. uzgodnili podczas rozmów w Pekinie, że różnice w sprawie Morza Południowochińskiego należy rozwiązać "pokojowymi środkami".

Jednak w ostatnich miesiącach doszło do wzrostu napięć między Pekinem a Manilą, szczególnie z powodu incydentów z udziałem jednostek z obu krajów. Ławica Scarborough jest jednym z punktów zapalnych tych konfliktów.

Spór o granice wyłącznych stref wpływów na Morzu PołudniowochińskimPAP/REUTERS

Autorka/Autor:asty

Źródło: PAP