Samolot w ulewnym deszczu wypadł z pasa i rozbił się. Na pokładzie były 173 osoby

Źródło:
Reuters

Samolot pasażerski linii Korean Air ze 173 osobami na pokładzie wypadł z pasa i rozbił się podczas próby lądowania na Filipinach. Do wypadku doszło w niedzielę w trudnych warunkach pogodowych, była to trzecia próba lądowania maszyny. Władze lotniska poinformowały, że wszyscy pasażerowie i personel zostali ewakuowani z pokładu i nie ma ofiar śmiertelnych.

Airbus A330 linii Korean Air 23 października leciał ze stolicy Korei Południowej, Seulu, do filipińskiego miasta Lapu Lapu w prowincji Cebu. Na jego pokładzie znajdowało się 162 pasażerów i 11 członków załogi.

Samolot rozbił się podczas lądowania

Maszyna próbowała wylądować w "złych warunkach pogodowych" w niedzielę wieczorem, jednak w ulewnym deszczu dwukrotnie przerwała ten manewr - przekazała agencja Reutera. Podczas trzeciej próby lądowania samolot zbyt późno próbował przyziemić, przeleciał nad pasem startowym i rozbił się tuż za nim.

Władze lotniska przekazały, że żadna ze 173 osób na pokładzie nie odniosła poważnych obrażeń i wszyscy zostali "bezpiecznie ewakuowani do terminalu 2 lotniska w celu przeprowadzenia oceny medycznej".

Airbus 330 uderzył o ziemię jednak na tyle mocno, że jego kadłub został poważnie uszkodzony. Na zdjęciach i nagraniach widoczny jest częściowo zniszczony nos maszyny oraz zniszczone podwozie i silniki. Rozpędzony samolot wypadając z pasa uszkodził również część infrastruktury lotniska, na rozbitym kadłubie widać m.in. wyrwane z ziemi maszty ze światłami ułatwiającymi podchodzenie do lądowania.

Zamknięte lotnisko na Filipinach

Z powodu wypadku pas startowy został zamknięty na czas nieokreślony. Filipińska agencja lotnicza przekazała w oświadczeniu, że "co najmniej cztery kolejne loty zostały przekierowane do Manili i pobliskiego lotniska". Lotnisko w Lapu Lapu jest drugim najpopularniejszym na Filipinach portem lotniczym po lotnisku w Manili.

Trwa wyjaśnianie dokładnych okoliczności zdarzenia. Według Aviation Safety Network, strony internetowej gromadzącej informacje o wypadkach lotniczych, liniom lotniczym Korean Air wypadek z ofiarami śmiertelnymi nie przydarzył się od 1997 roku.

ZOBACZ TEŻ: Samolot spadł u wybrzeży Kostaryki. Media: na pokładzie niemiecki przedsiębiorca

Autorka/Autor:wac//mm

Źródło: Reuters